A pénzforgalmi szolgáltatókat terhelő nyilvántartási adatszolgáltatás változásai


A NAV felhívja a figyelemet a pénzforgalmi szolgáltatókat 2024. január 1-jétől terhelő nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettséggel kapcsolatos – a CESOP XSD felhasználói útmutatót érintő – változásokra.

A NAV tájékoztatja az érintett pénzforgalmi szolgáltatókat, hogy az Európai Bizottság 2024. február 15-én közzétette honlapján a CESOP XSD felhasználói útmutató frissített változatát, 4.80 verziószámmal. A kapcsolódó XSD-kben érdemi változás nincs (csupán annotációt és kommenteteket érintő módosítások történtek), ezért az alkalmazandó XSD verziószáma továbbra is 4.02 maradt. A „További információk” menüpont alatt található elérhető „XSD User Guide és XSD csomag” ennek megfelelően frissítésre került.

A könnyebb tájékozódás érdekében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elkészítette a CESOP XSD felhasználói útmutató jelenlegi (4.80) és előzőleg közzétett (v4.60) változatának összehasonlítását.

Forrás: Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlap


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.