A rekorder 1,7 milliárdot keresett tavaly


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Száz aktív korú emberből 65 jelentett be tavalyról legális jövedelmet, de csak 51 fizetett adót – összegzi a Magyar Nemzet a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) kapott adatokat.

A lap csütörtöki számában a NAV-ra hivatkozva az írta: az aktív – 15 és 64 év közötti – lakosság 65 százaléka készített adóbevállást a 2010-es keresetéről. A 6,9 millió személyből 4,5 millió vallott be jövedelmet, adót pedig 3,5 millión fizettek. A lap szerint „az adat akkor is figyelemre méltó, ha tudjuk: a társadalom aktív korúnak számító rétegébe a tanulók és a nyugdíjasok is beletartoznak”.

Az ország keleti részében volt a legalacsonyabb a legális foglakoztatás, a Dunántúlon pedig „egészen magas értékeket jegyeztek”. Szabolcsban például 385 ezer munkaképes korú személyt tartott nyilván a statisztikai hivatal, de ebből a megyéből csak 226 ezer adóbevallás érkezett. A 65 százalékos átlag alatt volt Borsod és Csongrád megye is, míg némileg meglepő – írja a Magyar Nemzet -, hogy Budapesten sem érte el az országos átlagot az adóbevallások aránya. Tavaly a fővárosban 1,2 millió 15 és 64 év közötti ember élt, miközben az adóhatóságnak 735 ezren adtak bevallást.

A gazdasági világválság kitörésének évében, 2008-ban még 4,56 millió magyar rendelkezett legális jövedelemmel, 2010-ben pedig 4,5 millió. Az átlagbér 2008-ban 146,8 ezer forint volt – írja a lap -, 2009-ben 144,6 ezer és 2010-ben 146 ezer. A legmagasabb átlagbért, 217,6 ezer forintot a fővárosi munkavállalók kapták kézhez, míg a sort Szabolcs-Szatmár-Bereg zárta 126 ezerrel.

Az adóhatósági statisztikából a jövedelmi viszonyok „jelentős elmozdulása rajzolódik ki”. A legkisebb, minimálbérrel, vagy annál kevesebb jövedelemmel rendelkezők csoportja három év alatt 160 ezerrel emelkedett és 2010-ben 1,26 millió volt. A NAV a lapnak hangsúlyozta, hogy közülük csupán 434 ezren kaptak egész évben minimálbért, „824 ezer polgár egyik csoportja nem dolgozott egész évben, másik részük pedig egyéb bevételeket – például vállalkozói kivétet vagy nyugdíjat – is bevallott”.

Három éve volt olyan személy, aki 5,7 milliárd forintos jövedelemről számolt be, s abban az évben a munkaviszonyból származó legmagasabb bér 3,4 milliárd forint volt. Tavaly 1,7 milliárd forintot keresett a legtöbbet hazavivő személy, míg a munkaviszonyban állók közül az 1,3 milliárd forintot „zsebre tevő polgár vitte el a pálmát”.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.

2024. október 14.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

A NAV adatai szerint az elmúlt évhez képest az idén 60 ezerrel kevesebb adózó ajánlotta fel személyi jövedelemadója (SZJA) 1%-át valamely civil szervezet számára. Bár a korábbi évekhez képest még mindig viszonylag magas az adakozási kedv, a felmérések azt mutatják, hogy bőven van tartalék a rendszerben, de sokakhoz nem jut el az információ a lehetőségről.

2024. október 14.

Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak

Idén sem tétlenkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ami a szabálymódosításokat illeti. Több olyan módosítás is életbe lépett 2024-ben, melyek szigorúbb feltételeket szabnak bizonyos vállalkozások működésére, ugyanakkor megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is. Csongár Gábor okleveles forgalmiadó-szakértő szerint egy cégnek mindig naprakésznek kell lennie az őt körülvevő adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik.