A végelszámoláskor csatolandó nyugdíj-biztosítási igazolás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyszerűsített végelszámolásra is kiterjedő hatállyal szigorították tavaly szeptemberben az eljárás során csatolandó dokumentumok körét. A jogalkotó előírta ugyanis a nyugdíj-biztosítási adatszolgáltatás igazolására vonatkozó végelszámolói kötelezettséget.

Kiegészült azoknak a végelszámolás esetén benyújtandó okiratoknak a köre, amelyek hiánya esetén az eljáró cégbíróság hiánypótlás nélkül elutasítja a változásbejegyzési kérelmet. A cégtörvény módosítása következtében mind az általános szabályok szerint, mind pedig az egyszerűsített módon lefolytatott végelszámolások esetén – elutasítás terhe mellett – be kell nyújtani a legfőbb szerv jogutód nélküli megszűnést elhatározó, és a végelszámolás megindítására, a végelszámoló kijelölésére vonatkozó határozatát, a végelszámolói megbízatás elfogadását tartalmazó, az összeférhetetlenségre is kiterjedő nyilatkozatot, és a végelszámoló aláírási címpéldányát (ha a végelszámoló nem a cég korábbi vezető tisztségviselője). A fentieken túl csatolni kell egy nyilatkozatot arról, hogy a munkavállalói érdekképviseletet a végelszámolás megindításáról az ügyvezetés tájékoztatta, továbbá mellékelni kell a nyugdíj-biztosítási igazgatási szerv igazolását a biztosítottak adatainak az átadásáról. Egyszerűsített végelszámolás esetén a felsorolt okiratokon kívül a végelszámoló által a Cégközlönyben közzétett hirdetmény benyújtását is előírja a jogalkotó.

Önmagában a nyugdíjbiztosító igazolása – mint olyan – nem jelent teljes újdonságot, a cégbíróságok gyakorlatában ugyanis már a cégtörvény 2006. július 1-jei hatálybalépése óta jelen van. (2006. július 1-jét megelőzően végelszámolási ügyekben pedig a Csődtörvénynek a felszámolásra vonatkozó igazolási szabályait rendelte megfelelően alkalmazni a jogalkotó.) Nem volt azonban egységes a cégbíróságok eljárása a tekintetben, hogy milyen formában, az eljárás mely szakaszában és milyen jogkövetkezmény terhe mellett követelték meg a végelszámolóktól az igazolás becsatolását. Az igazi nóvum 2007. szeptember 1-je óta abban rejlik, hogy a hivatkozott melléklet benyújtásának az elmulasztása esetén a cégbíróság hiánypótlásra lefolytatása nélküli elutasító végzést hoz.

A biztosítottak majdani nyugellátásának a megállapítása szempontjából a biztosítottak adatainak a nyugdíj-biztosítási nyilvántartásba való bekerülése, illetve a már ott szereplő adatok kontrollja a foglalkoztatók jogutód nélküli megszűnése esetén a nyugdíj-biztosítási igazgatási szervek számára rendkívüli fontossággal bír. Az esetek többségében a gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendezett vagyoni viszonyokkal, kiegyenlített követelésekkel záródó végelszámolásoknál a nyugdíj-biztosítási adatszolgáltatási kötelezettségek szempontjából is jóval kedvezőbb a kép, mint az egyre inkább vagyon- és irathiányos felszámolások esetében.

2004. január 1-je óta a nyugdíjtörvény végrehajtási rendelete a végelszámolók esetében adatszolgáltatási szabályokat is tartalmaz. Feladatuk nemcsak a végelszámolás kezdő időpontjától fennálló adatszolgáltatási kötelezettségeknek, hanem a rendelkezésre álló adatok alapján az elmaradt (korábbi évekre, illetve korábbi időszakokra vonatkozó) adatszolgáltatások teljesítésére is kiterjed.

Dr. Kiss Sándor figyelemfelhívó cikke teljes terjedelemben az Adó-Tb Kalauz 2008/3. számában olvasható el.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.