Adócsalási vád: nyilvános a NAV-vizsgálat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adatigénylési pert nyert Schiffer András, az LMP társelnöke a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellen első fokon, nem jogerősen a Fővárosi Törvényszéken kedden. A bíróság a keresetnek helyt adva kötelezte az adóhatóságot, hogy az ítélet jogerőre emelkedése esetén adja ki Horváth András, a NAV volt munkatársa által feltárt áfa-csalási botránnyal kapcsolatos „hétvégi vizsgálatról” szóló jelentését – közölte Schiffer András.


Horváth András tavaly november elején tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt: a nagyobb hazai cégek és multik évente több mint ezermilliárd forint értékben csalnak adót, amihez kormányzati körök támogatásával az adóhatóság is asszisztál.

Kiskönyvtár az áfáról 3. rész: Áfalevonás és áfa-visszaigénylés

Gyakorlati példákon keresztül bemutatjuk az adólevonási jog természetét, szabályait, az adólevonás általános és különös feltételeit, kitérve a speciális termék- és szolgáltatáskörökre. Ismertetjük az adólevonás tárgyi feltételeit, valamint az áfa-visszaigénylés jelenleg hatályos rendszerét.

Rendelje meg most! Ára mindössze 2990 Ft+ 5% áfa

A volt NAV dolgozó feljelentése nyomán a Nemzeti Nyomozó Iroda december 9-én hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen rendelte el a nyomozást. Ugyanakkor a NAV visszautasította a vádat, és rágalmazás miatt feljelentést tett volt munkatársa ellen.

Schiffer András kedden elmondta, hogy amikor Horváth András a nyilvánosság elé lépett, a NAV egyetlen hétvége alatt lefolytatott egy vizsgálatot, melynek eredménye szerint a volt NAV dolgozó közlése nem valós.

Ekkor Schiffer András képviselőtársával, Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkárral nyomban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez fordult, hogy a jelentést kikérje, ám ezt a NAV adótitokra és személyes adatokra hivatkozva megtagadta, ezért fordult az LMP társelnöke bírósághoz.

A bírósági eljárásban az adóhivatal már azzal is érvelt, hogy bűnügyi érdekek fűződnek a jelentés visszatartásához, ám a Fővárosi Törvényszék kedden kihirdetett elsőfokú ítéletében a felperesnek adott igazat és elrendelte a jelentés nyilvánosságra hozását azzal, hogy a hatóság takarja ki a dokumentumban azokat az adatokat, amelyek esetlegesen nem megismerhetőek.

Arra a kérdésre, hogy vajon mit tartalmazhat a jelentés, nyilvánosságra hozásának miért lehet jelentősége, az ellenzéki politikus úgy reagált: álláspontja szerint egy többezer-milliárdos, éveken át húzódó visszaélés-sorozat gyanúja miatt indult vizsgálatot nem lehet két nap alatt megnyugtatóan lezárni.

Alappal feltételezhető, hogy nem is folyt érdemi vizsgálat, ezért fontos az arról szóló jelentés nyilvánosságra hozása.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.