Adógát a megtakarításoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Januártól szűkül az adókedvezménnyel támogatott hosszú távú megtakarítási lehetőségek köre.

Januártól szűkül az adókedvezménnyel támogatott hosszú távú megtakarítási lehetőségek köre, így részlegesen megszűnik az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések állami ösztönzése is. A cégek által az alkalmazottaik javára fizetett munkáltatói hozzájárulás után – ez jelenleg havonta a minimálbér feléig adómentes – 2010-től 25 százalékos adót kell fizetni, miközben a minimálbér fele feletti rész után 97,9 százalékot. Az intézkedést lapunk kérdésére a Pénzügyminisztérium azzal indokolta, hogy „a kedvezmények körének szűkítése nemcsak egyszerűsíti az adórendszert, hanem egyszersmind fedezetet teremt a jelentős mértékű szja- és járulékcsökkentéshez”.

Igaz, rosszabbul is járhattak volna az önkéntes kaszszák, hiszen így legalább a törvényhozók minimálisan, de mégis megtartották a hosszú távú megtakarítási célok ösztönzését azzal, hogy a béren kívüli juttatások közül az önkéntes pénztári munkáltatói hozzájárulást a kedvezményes adózási körbe sorolták. A kedvezményes 25 százalékos adóteherrel a béren kívüli juttatások rendszere még mindig jó lehetőség a munkáltatók kezében, hogy természetbeni juttatással emeljenek a munkavállalók jövedelmén, hiszen ha ugyanezt az összeget bérként fizetik ki, arra sokkal nagyobb adóteher rakódik. Más a helyzet az egyéni befizetésekkel, az egyéni adókedvezmény mértéke ugyanis változatlan marad. Az egészségpénztár vagy az önkéntes nyugdíjpénztár tagja az általa fizetett tagdíj, eseti befizetés, valamint a részére jutatott támogatói adomány együttes öszszege után továbbra is 30 százalékos adójóváírást érvényesíthet. Így az önkéntes nyugdíjpénztári, illetve egészségpénztári adókedvezmények összege adóévenként legfeljebb 100 ezer, de több, különböző típusú önkéntes pénztári tagság esetén 120 ezer forint lehet. Ez utóbbi előnyöket nem győzik hangsúlyozni a kasszák és a pénztárszövetség vezetői. Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára például reméli, egyre többen tudják, hogy ha saját maguk is befizetnek az egészségpénztári vagy önkéntes nyugdíjpénztári számlájukra, azáltal nemcsak a jövőjükről, illetve egészségükről gondoskodnak, hanem jelentős mértékű adójóváírást vehetnek igénybe. Az intézkedés önkéntes ágazatra gyakorolt hatásával kapcsolatban már inkább megoszlik a szektor szereplőinek véleménye.

Forrás: Világgazdság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.