Adókerülők gazdagítják a brit közgyűjteményeket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Rembrandt, Goya, Turner, Reynolds, Gainsborough – néhány a művészek közül, akiknek a műveivel az elmúlt évben gazdagodtak a brit közgyűjtemények az örökösödési adó alól mentesülni szándékozó örökösök jóvoltából.

Az új jogszabályi lehetőséget azokra szabták, akik nem szeretnék kifizetni a váratlanul a birtokukba kerülő nagyértékű műtárgy adóját, és inkább hajlandók megválni attól. A felajánlott műtárgyakat szakértők megvizsgálják, és ha alkalmasnak bizonyulnak a ˝nemzeti kinccsé˝ nyilvánításra, átveszik őket a közgyűtemények.

A brit Múzeumok, Könyvtárak és Archívumok Tanácsa (MLA) a napokban készített számadást az elmúlt egy év szerzeményeiről. Eszerint – mint az a BBC honlapján olvasható – egy év alatt 25 millió font értékű műkincs került az állam tulajdonába a program keretében.

Nem csak festmények és metszetek, de olyan régiségek is köztulajdonba kerültek így, mint az Egyesült Királyság legrégebbi jachtja, egy gyémántdiadém, régi pénzérmék, plakátok vagy az addigi legnagyobb magánkézben lévő Mozart-kéziratgyűjtemény.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.