Adóoptimalizálnak a brit milliárdosok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tömegesen menekítik át ingatlanjaikat adóparadicsomokban bejegyezett offshore cégekbe a leggazdagabb britek – köztük a brit rock legnagyobb sztárjai -, akik így milliárdos adófizetési kötelezettségek alól bújnak ki – írta a The Sunday Times.


A vezető vasárnapi brit napilap a brit föld- és ingatlan-nyilvántartó hivatal – Land Registry – adatai alapján elvégzett saját vizsgálata során kimutatta, hogy az elmúlt tizenkét évben csaknem százezer nagy értékű ingatlant jegyeztek be tulajdonosaik offshore cégek nevére. Ezeknek az ingatlanoknak a becsült összértéke meghaladja a 200 milliárd fontot (hetvenezer milliárd forint), és így a brit államkassza évente több mint egymilliárd font adó- és illetékbevételtől esik el.

A lap feltárta, hogy például Sir Mick Jagger, a Rolling Stones frontembere az előkelő – és igen drága – londoni Chelsea kerületben lévő házát a Brit Virgin-szigetek egyik vállalatának nevére jegyeztette be, és attól bérli vissza az ingatlant. Szóvivője szerint mindazonáltal ennek nem adózási, hanem „biztonsági” okai vannak. Ugyancsak a Brit Virgin-szigetekre jegyeztette be londoni és kenti ingatlanait Bob Geldof ír zenész és politikai aktivista, aki a harmadik világbeli éhezők megsegítésére indított kampányairól is közismert.

A lap feltárta, hogy világszerte összesen 122 olyan offshore terület van, amelyet a nagy értékű brit ingatlanok tulajdonosai adómenedékként használnak. A két legnépszerűbb helyszín a Brit Virgin-szigetek és a Korona fennhatósága alá tartozó, de Nagy-Britannia részét nem képező Man-sziget. Előfordulnak a nyilvántartásban ugyanakkor váratlanabb bejegyzési országok is, köztük Zimbabwe, Irán, Uganda, sőt Líbia is.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Illegális cigarettagyárat számoltak fel a vámnyomozók

Közép-európai viszonylatban is kiemelkedő kapacitásúnak számító illegális cigarettagyárat, valamint a hozzá tartozó alapanyagok és késztermékek raktárhálózatát számolták fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) budapesti nyomozói – közölte a szervezet közleményben.