Adóval büntetik az oroszokat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az amerikai adóhivatal 30 százalékos adóval sújtja az orosz bankoknak járó kifizetéseket. Az életbe lépő FACTA egyezménynek csak részben van köze az ukrán válsághoz.


Az eddig bevezetett, célzott nyugati szankcióknál keményebb csapást jelent az orosz bankokra nézve az a júliusban hatályba lépő amerikai törvény, amelynek értelmében az amerikai pénzintézetek kötelesek lesznek 30 százalékos adót levonni a külföldi bankoknak járó kifizetésekből, ha azok nem osztják meg az amerikai adóhivatallal (IRS) az amerikai számlatulajdonosaik adatait.

A kongresszus jóval az ukrán válság előtt, még 2010-ben szavazta meg a külföldi számlára vonatkozó adózási törvényt (FACTA). Ennek célja az volt, hogy a külföldi bankokat, a kemény retorzió kilátásba helyezésével, az amerikai számlatulajdonosaik adatainak kiszolgáltatására késztesse. A július 1-jétől érvényes jogszabály értelmében azok az idegen bankok, amelyek amerikai értékpapírokat vásárolnak, 30 százalékot veszítenek a nekik járó osztalék- és kamatkifizetésekből. A szabályt az állam- és magánkötvények, valamint részvények esetében is érvényesíteni kell majd.

Hétfőn járt le a határideje annak, hogy az amerikai pénzügyi tárca összeállítsa azoknak a külföldi bankoknak a listáját, amelyek mentesülnek majd a tetemes adótétel alól. Ezt júniusban hozzák nyilvánosságra.

Washingtonnak több mint félszáz országgal – köztük a saját szigorú banktitok-szabályozásából sokat profitáló Svájccal és a Kajmán-szigetekkel – sikerült megállapodnia. Az orosz kormánnyal azonban az amerikai pénzügyminisztérium – a Krím félsziget orosz elcsatolása miatt – márciusban megszakította az információmegosztásról folytatott tárgyalásokat.

Az amerikai bankbetétesekre vonatkozó információknak az IRS-hez kell befutniuk a bankoktól, ám mivel az egyes országokban érvényben lévő banktitoktörvények értelmében a pénzintézetek külföldi hatóságoknak közvetlenül nem szolgáltathatnak ki adatokat, az azok átadására vonatkozó jogi részleteket a kormányok képviselői egyeztették.

               

Az amerikai pénzügyminisztérium az erről folytatott egyezkedést függesztette fel Oroszország esetében. Az orosz bankoknak július 1-jéig elvileg még mindig lenne rá idejük, hogy közvetlenül ők szolgáltassák ki az esetleges amerikai számlatulajdonosaik adatait az IRS-nek, ám ezt a banktitokra vonatkozó otthoni előírásaik nem teszik lehetővé.

A FACTA úgy rendelkezik, hogy ha az amerikai bankok elmulasztják a kifizetésekből levonni a 30 százalékos adót, akkor azért őket vonják majd anyagilag felelősségre. Néhány korábban vásárolt értékpapírra a most bevezetendő plusz adó nem vonatkozik, de ez a kivétel sem érvényes a júliusig megejtett összes befektetésre.

A szabályozás 2017-től szigorodik és tovább nő az elvonás.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 12.

Részesedés bejelentésének lehetősége

Társaságunk egy tranzakció keretében 2024 szeptemberében meg fog szerezni egy határozott futamidejű, vissza nem váltható befektetési jegyet, amelynek kibocsátója egy belföldi magántőkealap. A tervek szerint a befektetési jegyet a későbbiekben értékesítenénk. Felmerült, hogy a várható árfolyamnyereség miatt célszerű lenne bejelenteni a befektetési jegy megszerzését az állami adóhatósághoz. Bizonytalanok vagyunk ugyanakkor a tekintetben, hogy egy ilyen jellegű befektetési jegy megszerzése egyáltalán bejelenthető-e. Azzal tisztában vagyunk, hogy a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegy bejelentésére nincs mód. Az Adó szaklap szakértőjének válasza.

2024. szeptember 11.

Lazít a kormány a lakás-takarékpénztári megtakarítások szabályozásán

Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több, a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt. A jórészt technikai jellegű módosítások mellett a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény három lényeges ponton változna – írja a Portfolio.