Adózástörténeti fordulat jön jövőre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szingularitássá zsugorodik a sokat emlegetett söralátét: 2017-ben már úgy is bevallható lesz a személyi jövedelemadó, hogy az adózó szó szerint semmit sem tesz a bevallásával kapcsolatban – derült ki a Nemzeti Adókonzultáción elhangzott egyik előadásból.

 


„ Az adózás rendjéről szóló törvény 26/B. §-a szerinti magánszemély részére az állami adóhatóság a nyilvántartásaiban szereplő adatokból összeállított adóbevallási tervezetet készít” – olvasható a hatályos szja-törvényben.

A törvényben említett „adóbevallási tervezettel” az adózók jövőre találkozhatnak majd először, az új szabályozás tervezett részleteiről beszélt a Nemzeti Adókonzultáción Sinkáné dr. Csendes Ágnes, a NAV szakfőigazgatója.

Az adóbevallási tervezetet a NAV mindenkinek elkészíti, kivéve az egyéni vállalkozókat, őstermelőket és adószámos magánszemélyeket – utóbbiak tehát továbbra is maguk készítik, készíttetik el adóbevallásukat.

Az adóbevallási tervezetet az adóhatóság állítja össze, az adózó pedig azt szükség esetén módosítja, kiegészíti – amit a NAV rendszerében tehet majd meg, amely az ígéretek szerint nem csak asztali számítógépen, hanem tableten és mobiltelefonon is használható lesz, ráadásul egyszerű, grafikus, felhasználóbarát felületen.

Nem lesz annyira egyszerű dolga a tervezet módosításával azoknak, akik papíron igénylik a tervezetet, a papír alapú tervezet ugyanis nem módosítható, ha nem stimmelnek az adatok, akkor új bevallást kell készíteni. A NAV tervezete papír alapon is igényelhető lesz 2017. március 15-ig (azért a a határidő, mert a várhatóan több millió tervezet nyomdai legyártáshoz időre lesz szükség), s változatos módokon lesz igényelhető:

  • SMS-ben;
  • webes űrlapon;
  • levélben (papír alapon);
  • Ügyintéző Contact Centeren (ÜCC) keresztül;
  • formanyomtatványon;
  • személyesen az ügyfélszolgálatokon.

S ami a kopernikuszi fordulatot idézően jelentős és radikális változás lesz az szja-bevallás rendszerében: ha az adózó nem reagál semmit, akkor egyszerűen az adóbevallási tervezet válik az adózó adóbevallásává.

A szakfőigazgató előadásában hangsúlyozta: az szja továbbra is önbevallás alapján működik, nincs szó hatósági adókivetésről. Hogy az adózónak nem kell interakcióba lépnie az adóhivatallal, az pusztán az adózó kényelmét szolgálja, csökken az adminisztrációs teher. Azzal, hogyaz adózó nem módosítja a tervezetet, tudtára adja az adóhivatalnak, hogy egyetért azzal, így válik az adózó bevallásává, ami igen kényelmes módja az adóbevallásnak, hiszen nem kellett postára menni, vagy kitölteni bármit is.

Előfordulhatnak olyan egyedi esetek, amikor ez gondot jelenthet az adózónak, mert például nem kapja meg a bevallást, mert külföldön van, ám ezek az esetek kezelhetők, orvosolhatók – mondta a szakfőigazgató.

Azok az adózók, akik nem kérik ki a NAV-tól papír alapon az adóbevallási tervezet, nem nézik meg elektronikusan sem – róluk sem feledkezett meg a NAV. Ők értesítést fognak kapni az adóhatóságtól, ha adót kell befizetniük, vagy adót kapnak vissza.

A szakfőigazgató arról is beszélt, hogy a jövő évet átmeneti időszaknak tekintik, így például elfogadják azt is, ha a magánszemély a korábban megszokott módon ÁNYK-val tölti fel a bevallását, hogy lehetőleg senki ne élje meg stresszként a változást.

Nem kell annak sem aggódnia, aki úgy érzi, lennének meg kérdései 2017-es  szja-bevallással kapcsolatban, a NAV jövő januárban mindenkinek kiküldi a részletes tájékoztatót az új rendszerről.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.