Áfacsökkentést szeretne a gyümölcs terméktanács


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) az általános forgalmi adó csökkentését szorgalmazza, amennyiben erre nincs lehetőség, a fordított áfa alkalmazására tesz javaslatot.


A szakmaközi szervezet a zöldség-gyümölcs ágazatban 7-10 százalék körüli mértékre csökkentené az áfát a következő 3 éven belül. Az ágazatban ugyanis olyan nagy mértékű ma már a számla nélküli forgalmazás – amit a szakértők 40-50 százalék körülire becsülnek -, hogy az a legálisan tevékenykedők létét fenyegeti. Az áfacsökkentés fehérítené a szektort, sőt fejlesztést indukálna, továbbá mintegy 20 milliárd forint többletbevételt jelentene az állam számára – mondta Mártonffy Béla, a FruitVeB elnöke.

Ez utóbbi többlet az alacsonyabb árak miatti nagyobb forgalomból keletkezne a szakértői becslések szerint. A nagyobb forgalom lehetővé tenné az elmaradt fejlesztések egy részének finanszírozását is. A FruitVeB szakértői úgy számolnak, hogy a mostani 2,5 millió tonna éves termelést mintegy 800 ezer-1 millió tonnával lehetne növelni a többlet belföldi fogyasztás és az emelkedő kivitel miatt. A magyar áruk ugyanis nemcsak belföldön, hanem külföldön is versenyképesebbek lennének az alacsonyabb áfa miatt.

Mártonffy Béla ugyanakkor arról is beszélt, hogy amennyiben a költségvetés jelenlegi helyzete nem teszi lehetővé az áfa csökkentését, úgy be kellene vezetni a fordított áfafizetést a zöldség-gyümölcs ágazatban is. Jelenleg a magyar beszállítók árui az áfatartalom miatt versenyhátrányban vannak az áfa nélkül az országba beérkező importáruval szemben.

A fordított áfa alkalmazása lehetőséget teremtene arra, hogy csak a kiskereskedelemben képződjön áfa, ami a termelőtől a kiskereskedelemig az áruláncban szereplők likviditását jelentősen javítaná. Különösen fontos ez a termelői szervezeteknél (TÉSZ-ek), amelyek az uniós szabályoknak megfelelően már jelenleg is csak legálisan tudnak működni, ezért hátrányban vannak a feketekereskedelemmel szemben.Mindez abba az irányba hatna, hogy a legálisan termelők versenyképessége növekedne, valamint az elmaradt fejlesztések pótlására is jutna pénz – mondta az elnök.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.