Áfát csökkentene Csányi Sándor


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csak áfacsökkentéssel szorítható vissza a feketegazdaság a mezőgazdaság területén – mondta Csányi Sándror a Reutersnek. A Bonafarm tulajdonosaként nyilatkozó bankvezér az alapanyagokat 5-10, a feldolgozott termékeket 20 százalékos kulccsal adóztatná.


Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Bonafarm tulajdonosaként azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy amennyiben Magyarország nem hoz újabb intézkedéseket, akkor az egész élelmiszerszektor a feketepiacra kényszerülhet. Ha összekapcsoljuk az áfacsalást és a feketepiacon megkötött ügyleteket, akkor ezek a tiltott területen működő gazdálkodók 50 százalékos költségoldali előnnyel dolgoznak – indokolta vészjósló megállapítását a bankvezér a Porfolio.hu tudósítása szerint.

Csányi Sándor az alapvető élelmiszerek áfakulcsát csökkentené a mostani 27 százalékról, ugyanis minél nagyobb az eltérés a magyar áfakulcs és a környező országok áfakulcsa között, annál nagyobb a késztetés a csalók számára. 5-10 százalék közötti áfakulcs megállítaná a csalók piaci részesedésének növekedését, mivel a környező országok is ehhez hasonló kulcsot alkalmaznak – mondta Csányi Sándor, aki a feldolgozott élelmiszerek áfakulcsát 20 százalékosra csökkentené.

A Reuters elemzése megállapítja: 21 EU-tagország alkalmaz 15százalékosnál alacsonyabb áfakulcsot alapvető élelmiszerekre; ekkora adókulcs-különbség mellett rendkívül nagy hasznot hoz az illegális kereskedelem – írják.

Ötkulcsos áfarendszer bevezetését többször javasolta már Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is. Az általuk vázolt rendszerben az lapvető szükségleti cikkek – köztük az élelmiszerek – a legalacsonyabb kulccsal adóznának, míg a luxuscikkek a legmagasabbal. Mint arról az Adó Online már többször beszámolt, az EU mostani jogrendje három áfakulcs alkalmazását teszi lehetővé, az ettől való eltéréshez így az összes uniós tagország jóváhagyása szükséges.

A fordított áfafizetés júliusi bevezetése nem kezeli érdemben a helyzetet: az áfacsalások döntő többségét a végtermékkel követik el, nem pedig az alapanyagokkal, amelyek az új törvén hatálya alá tartoznak – írja még elemzésében a Reuters.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.