Alkotmányos az APEH-becslés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elutasította az Alkotmánybíróság Szabó Máté ombudsman indítványát, amely az APEH becslési eljárását támadta.

Nem ütközik az alkotmányba az adóhatóság becslési eljárása a vagyonosodási vizsgálatoknál – derül ki az Alkotmánybíróság nemrégiben meghozott határozatából. A testülethez többen is beadtak indítványt az ügyben, köztük Szabó Máté ombudsman. Véleménye szerint a hatóság becslési eljárása sérti a tisztességes eljáráshoz való jogot.

A vagyonosodási vizsgálatoknál a hatóság sokszor alkalmazza a becslés módszerét. Az ellenőrzés során az életkörülmények alapján a revizorok megbecsülik, mekkora összeg szükséges az adott életszínvonal fenntartásához. Ezt vetik össze a magánszemélyek bevallási és egyéb jövedelmet igazoló adataival. A magánszemélyek persze különböző bizonyítékkal igazolhatják, hogy megélhetésükre volt fedezet. Szabó Máté szerint ennek során az APEH alkotmányellenesen korlátozza a bevonható bizonyítékok sorát, a készpénzt például nem fogadja el.

Az Ab szerint ugyanakkor ezzel nincs semmi baj: Az, hogy a közigazgatási eljárás során a jogalkotó milyen bizonyítási rendet látott jónak bevezetni, nem alkotmányossági kérdés – szól az ítélet, amelyben azt is hozzáfűzi a testület, hogy nem példa nélküli a bizonyítékok korlátozása, a cégeljárásban például csak okirati bizonyításnak van helye. A tisztességes eljáráshoz pedig meg van a jog az Ab szerint, hiszen a határozatot bármikor meg lehet támadni a bíróságon.

Az indítványozók azt is kifogásolták, hogy a hatóság a vizsgálat során részletes vagyonnyilatkozatra kötelez, márpedig ez nem fér össze a demokratikus jogállam elveivel. Az Ab azonban nem látta úgy, hogy a magánszemélyeket bármire is kötelezné a hatóság. Hiszen az ellenőrzés alá vontaknak joguk van visszautasítani a nyilatkozattételt. Az ítéletében a testület ugyanakkor hozzáteszi: ebben az esetben fennáll annak lehetősége is, hogy bizonyítási lehetőségtől fosztja meg magát az érintett.

Alkotmányos az áfafizetés szabálya
Nem alkotmányellenes a nem pénzforgalmi áfafizetés. Egy magánszemély fordult a testülethez amiatt, hogy az áfát akkor is meg kell fizetnie egy számlakibocsátónak, ha az ellenértéket nem kapta meg. Ez ugyanis az indítványozó szerint egyfajta büntetés, márpedig senkit nem lehet bűnösnek nyilvánítani és büntetéssel sújtani olyan cselekmény miatt, ami nem az. Az Ab szerint azonban az áfafizetés nem büntetés. Az indítványozó szerint emellett a rendelkezés létbizonytalanságot okozhat – ennek részleteit nem fejtette ki, ezért ezt nem is tárgyalhatta az Ab.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek