Át kell térni az új TEÁOR-számokra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több százezer társas vállalkozást, egyéni vállalkozót, illetve vállalkozói igazolványhoz nem kötött adóköteles tevékenységet adószám birtokában végző magánszemélyt értesít a következő napokban az adóhivatal. Július elsejétől ugyanis át kell térni az új TEÁOR-besorolásokra.

Az új uniós TEÁOR tavaly januárban lépett hatályba, és ez év január 1-jétől már minden tagállamban alkalmazni kell. A hazai vállalkozások fél év türelmi időt kaptak az áttérésre. A KSH egyes kérdőívein már a múlt évben az új besorolásnak megfelelően kért adatokat. Az esetek kis részében a régi TEÁOR-számok automatikusan átforgathatók voltak. A legtöbbször azonban az átkódolás megfontolást igényel. Ehhez a cégeknek célszerű ügyvédi segítséget igénybe venni.

Az érdekelteket még nemigen izgatja a közelgő határidő. Akiben most ébred fel a kötelességtudat, az hosszú sorokra számíthat a nyilvántartó hivatalokban. A Fővárosi Cégbíróságon a bejegyzett mintegy 170 ezer cégnek csupán a tizede tett eleget változásbejelentési kötelezettségének. Kenesei Judit, a cégbíróság vezetője elmondta: számításaik szerint ha minden társas vállalkozás most teljesítené az átsorolást, akkor ez számukra 16 havi munkát jelentene úgy, hogy mellette semmi mással nem foglalkoznának. A határidő elmulasztásának szankciója a törvényességi felügyeleti eljárás, illetve bírságolás lehet, de egyszerre 150 ezer cég ellen nem tudnak fellépni. Az ország második legnagyobb cégbíróságán, a Pest megyein, hasonló a helyzet: a 65 ezer bejegyzett társaság mindössze 10 százalékának van meg az új tevékenységi kódja.
Az egyéni vállalkozóknak az okmányirodákban kell elintézniük az átsorolást. A budapesti XIII. kerület mintegy 4200 egyéni vállalkozója közül eddig hatszázötvenen módosították a kódokat. Ferenczi Gézáné, az okmányiroda osztályvezetője úgy fogalmazott, „fullig” vannak. Előzetes bejelentkezésre fogadják az ügyfeleket. Már ekkor tájékozódnak a tevékenységi körről, hogy felmérjék, mennyi időt vehet igénybe az ügyintézés. Nyilvánvalóan hosszabb az okmánycsere azokban az esetekben, amikor a régi szakmakódokat bontani kell, mert helyébe több tevékenység kerül, s még választania is kell az ügyfélnek. Az osztályvezető asszony azt mondta: a határidő nem jogvesztő, július 1-je után is cserélik a vállalkozói igazolványokat. A határidő-mulasztásnak náluk nincs szankciója.

Az adóhivatal azonban nem elnéző. A késedelmes változásbejelentés a társas vállalkozások esetében 500 ezer, egyéni vállalkozók és egyéni vállalkozói igazolványhoz nem kötött adóköteles tevékenységet adószám birtokában végző magánszemélyeknél 200 ezer forint bírsággal járhat.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.

2024. június 20.

Illeték: cserét pótló vétel

Életünk során adunk-veszünk dolgokat, akár ingatlanokat is. Változunk is változtatunk. Abban az esetben, ha ingatlant szerzünk ellenérték fejében, általában vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Az ingatlan szerzése, átruházása, hasznosítása jogi esemény is, mely akár csere formájában is megvalósulhat. Jelen cikkben az illetéktörvényben szereplő csere, illetve cserét pótló vétel szabályait, érdekességeit mutatjuk be.

2024. június 19.

Varga Mihály: Magyarország élen jár a gazdaságfehérítésben az uniós országok között

Az Európai Unión belül Magyarország hajtotta végre az egyik legnagyobb gazdaságfehérítést 2010 óta: az áfarés mértéke 22 százalékról 4,4 százalékra, a GDP-arányos adóelvonás mértéke pedig 40 százalékról 35 százalékra csökkent – jelentette ki Varga Mihály az Adóigazgatások Európai Szervezete (IOTA) éves közgyűlésének szerdai nyitó napján Budapesten.