Az adócsalás hoz a legtöbbet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az államnak okozzák a legtöbb kárt a pénzügyi bűncselekmények elkövetői. Április végéig csaknem 6 milliárd forint összegű adócsalást tártak fel a vám- és pénzügyőrség nyomozói, ám az elkövetési értéknek csupán a tizedét tudták lefoglalni.

A VPOP tavaly szeptember közepén vette át a rendőrségtől a pénzügyi bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozati jogkört, így többek között adócsalással, jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, a számviteli rend megsértésével és csődbűntettel kapcsolatos bűncselekményekben nyomoz. A szervezet felkészült a feladatra, munkáját eredményesen végzi, amit jelez, hogy havonta tárnak fel milliárdos visszaéléseket – értékelte az eddigi munkát Veres János egy sajtótájékoztatón kedden.

A leggyakoribb bűncselekmény a VPOP adatai szerint a csődbűntett, április végén több mint háromezer ilyen ügyben folyt nyomozás. Az idén eddig kétszer annyi csőddel kapcsolatos eset végére tettek pontot a nyomozók, mint tavaly szeptember és december között, az elkövetési érték azonban több mint egy milliárddal kevesebbre, mindössze 307 millió forintra rúgott. A második ˝legnépszerűbb˝ bűntény az adócsalás, április végén több mint kétezer ügy volt folyamatban, 35 esetben pedig munkáltatással összefüggésben elkövetett adócsalással kapcsolatban nyomoztak. A tavaly szeptember közepe óta befejezett vizsgálatok szerint a költségvetést több mint 11,5 milliárd forinttal kurtították meg az adócsalók. Tőlük tavaly az utolsó negyedévben több mint 1,6 milliárd forint értékben foglaltak le ingatlanokat és ingóságokat, az idén azonban alig több mint félmilliárd jött össze.

Az Európai Unió pénzügyi érdekeinek megsértése miatt az idén eddig 13 ügyben indított eljárást a VPOP. Az eddig lezárt tíz esetben mindössze 20 millió forintnyi uniós forrást használtak fel jogosulatlanul. A leggyakrabban a mezőgazdasági támogatásokkal élnek vissza a pályázók, akik privát bankszámlájukra utalják át az előleget vagy saját részükre ingatlant, illetve ingóságokat vásárolnak belőle. A VPOP az idén jóval jelentősebb csalásokat tárt fel, mint tavaly. A lezárt 75 ügyben több mint 4 milliárd forintra rúgott az elkövetési érték, míg tavaly 119 ügy esetében mindössze 444 millió forintra.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.