Az adóeltitkolás a globalizáció egyik sötét oldala


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász szerint a globalizáció egyik sötét oldala az adóparadicsomok létezése. 


Átfogó világszintű megközelítésre és zéró toleranciára van szükség az adóeltitkolással szemben, amely a globalizáció egyik sötét oldala – hangsúlyozta Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász az Európai Parlament vizsgálóbizottságának ülésén szerdán Brüsszelben.

A neves közgazdász arról beszélt a pénzmosás, adóelkerülés és adókijátszás elleni eseti bizottság (PANA) tagjai előtt, hogy az adóeltitkolás „aláássa a globális társadalom működését”, ezért az abban részt vevő cégeket „úgy kellene kezelni, mint egy járvány hordozóit, akiket el kell különíteni”.

Mint mondta, szigorúbb szankciókat kellene elrendelni az adóelkerülést és pénzmosást lehetővé tévő jogi vállalatok, vagyonkezelők és tanácsadó cégek ellen.

 

Stiglitz kulcsfontosságúnak nevezte a nyilvános, a hatóságok és a sajtó számára egyaránt hozzáférhető adatbázisok létrehozását, amelyek az érintett vállalatok és tulajdonosaik adatait tartalmazzák.

A Világbank volt főközgazdásza, a Columbia Egyetem professzora emellett elmondta, komoly kételyei vannak azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kellő hatékonysággal fog fellépni az adóeltitkolás ellen, minthogy az ingatlanmilliárdosról korábban kiderült, hogy az adótörvények kihasználásával 18 éven keresztül nem fizetett szövetségi jövedelemadót.

Hozzátette azonban, Európa egyedül is jelentős eredményeket tudna elérni az adóeltitkolás elleni küzdelemben.

Felszólalásában Werner Langen, a bizottság elnöke úgy vélte, a jelenség felszámolásának leghatékonyabb eszköze az átláthatóság.

Giovanni Kessler, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) főigazgatója a PANA hétfői ülésén egy „szabványosított, összekapcsolt és könnyen használható” adatbázis létrehozását sürgette, amely az uniós tagállamokban regisztrált bankszámlák adatait tartalmazná és elérhető lenne az illetékes európai hatóságok számára.

A vizsgálóbizottság felállításáról nyár elején döntött az Európai Parlament, nem sokkal azután, hogy több százezer offshore vállalat adatait szivárogtatta ki egy titkos forrás a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából.

(MTI, EUobserver, Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

GLOBE-adatlap tervezet

A globális minimumadóval érintetteknek be kell jelenteniük kiegészítő adóalanyiságukat, a vállalatcsoport tagjairól pedig adatot kell szolgáltatniuk. – tudható meg a NAV-Figyelőből.

2024. november 27.

Az áfalevonások korrekciója az uniós bírósági gyakorlatban

Az uniós áfarendszerben az előzetesen felszámított adó levonásának joga feltétlen, teljes és azonnali. Ennek azonban számos korlátja van, illetve, ha a levonható adó összegét érintő változás történik, akkor az eredeti adólevonás módosítása is szükséges lehet. Az Áfa kalauz cikkének célja, hogy az adólevonások korrekciójára vonatkozó uniós szabályok értelmezéséhez nyújtson támpontokat az olvasó számára a vonatkozó ítélkezési gyakorlat tükrében. A közösségi szabályozás rövid ismertetését követően az európai bírósági esetjogban megjelenő alapelveket mutatjuk be, majd a meghatározó jelentőségű döntéseket járjuk körbe, a témában született legfrissebb ítéletekre fókuszálva.