Az adóhatóság plágiummal vádolja az LMP-t


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A NAV szerint szó szerinti másolták sok oldalon át az adóhatósági tananyagot forrásmegjelölés nélkül.


A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerint „javarészt plágium” a Lehet Más a Politika (LMP) NAV-botrány jelentés című dokumentuma, amelyet július 31-én mutatott be az ellenzéki párt társelnöke, Schiffer András, és Vágó Gábor volt parlamenti képviselő, és amelyet a párt honlapján is közzétettek.

Vágó Gábor a dokumentum bemutatásakor, július 31-én a többi közt azt mondta: makulátlan adóhatóság nélkül elképzelhetetlen a gazdaság kifehérítése és a korrupció fölszámolása. Jelentésében – elmondása szerint – ismerteti az áfacsalás egyes típusait és az azok elleni küzdelem módját, „az elmúlt évek botrányait”, valamint azt, hogy a Fidesz-kormányzat „hogyan próbálta eltolni magától” azokat. Emellett azt is leírta, hogyan számolhatók fel az adóhatóságon belül tapasztalt „lehetetlen helyzetek”.

A NAV közleményében azt írta: az LMP által bemutatott 55 oldalas irat két részből áll, az első 22 oldal az áfacsalások módszereit ismerteti ábrákkal – forrásmegjelölés nélkül -, míg a második rész a sajtóban korábban megjelent cikkeket, szerzői véleményeket és értelmezéseket tartalmazza. A NAV szerint a két rész egymástól teljesen független, a második fejezet „semmilyen visszautalást, szakmai összefüggést nem mutat” az áfacsalások módszereit bemutató első résszel.

Közölték: a jelentés „a 8. oldalig harmadrészben, a 8. oldaltól a 22. oldalig pedig szinte teljes egészében szó szerinti másolata” a NAV által az alkalmazottak belső oktatására készített, az EU és az ellenőrzési szakterület című, szerzői jogvédelem alatt álló tananyagnak. A jelentésben szereplő folyamatábrák is ugyanebből a tananyagból származnak – írták.

Az adóhatóság felhívta a figyelmet: a jelentés alkotói nem jelezték sem nekik, sem az oktatási anyag szerzőjének, hogy a NAV saját oktatási anyagának „szó szerinti másolásával” fogják a hivatalt támadó jelentést elkészíteni. Ezért a NAV felszólítja az érintetteket, hogy szüntessék meg a szerzői jogi jogsértéseket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.