Az Adótanácsadók Egyesülete könnyítené a kkv-k adózási kötelezettségeit


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A múlt heti általános javaslatok után az Adótanácsadók Egyesülete részletesen is megfogalmazott néhány szükségesnek tartott adózási, és ahhoz kapcsolódó könnyítési elképzelést, amelyet megküldtek a pénzügyminiszternek. Az egyesület határozottan úgy gondolja, hogy ezek is segítséget jelenthetnek a KKV-knál bekövetkező adminisztrációs fennakadások, és a várható pénzügyi nehézségeik enyhítésében – áll az egyesület Adó Online részére eljuttatott közleményben.

Az áfában a kisvállalkozásoknak –megszüntetve a jelenlegi az árbevételi korlátot– lehetővé kell tenni, hogy évközben is bejelentkezhessenek a pénzforgalmi áfa alá, hogy ne legyenek kitéve annak, hogy akkor is meg kell fizetni az áfát a számla után, ha azt a vevője nem fizette ki. Erre legyen elég egy egyszerűsített nyilatkozat a fizetendő áfáról, a bonyolult áfa bevallás helyett.

Lehetővé kell tenni azt is, hogy aki az előbbit nem választja, vagy nem választhatja, az 2019. év egy havi, negyedévi bevallott áfája átlaga alapján fizethessen áfaelőleget, de azt korrigálhassa az előző évi egy havi/negyedévi árbevételéhez viszonyított (csökkenő) árbevétele változásával, és tehesse mind ezt külön bevallás nélkül előlegbevallásnak minősülő átutalással, valamint egyszerűsítetten kérhesse az áfa kiutalását rövid határidővel.

Ha határidőre nem tudott a vállalkozó áfa bevallást, nyilatkozatot beadni, és az áfa előleget megfizette, vagy kiutalási kérelmet nyújtott be, vagy határidőre ugyan beadta áfa bevallását, nyilatkozatát, de azt önrevízióval módosítja, akkor mentesüljön az önrevíziós- és késedelmi pótlék alól.

Kerüljön felfüggesztésre minden áfával kapcsolatos (belföldi, EU-s) összesítő nyilatkozat beadási kötelezettsége, mert megítélésünk szerint ez is jelentősen csökkentené a vállalkozások leterhelését a megváltozott munkafeltételben, körülményekben.

Ha az bérek utáni adóról és járulékról nem tud a vállalkozás havi bevallást beadni –mert a járvány miatt például a könyvelője, bérszámfejtője a számfejtést, bevallást nem tudja időre elkészíteni – akkor az adókat, járulékokat egy egyszerű számítással a kifizetett nettó bérből lehessen megállapítani, és az NAV-nak adó- és járulék előlegként megfizetni. Később, amennyiben erről már be tud adni bevallást, akkor mentesüljön minden pótlék és bírság alól.

A KIVA szerint adózónak ne kelljen negyedéves bevallást beadnia, és az adót (bérelszámolás hiányában) nem az elszámolt, hanem a ténylegesen kifizetett bér, bérelőleg után tehesse meg.

A KATA adózók esetében szükségesnek tartjuk, hogy amennyiben a havonta nem tudja az adót fizetni, akkor azt minden szankció nélkül megfizethesse a veszélyhelyzet megszűnésétől számított 6 hónapot követő időpontig részletekben.

A veszélyhelyzet időszaka alatt a foglalkoztatottak kérésére adott fizetés nélküli szabadság esetén kerüljön felfüggesztésre a Tbj biztosítási valamint a társadalombiztosítási nyugdíj tv szolgálati idő tilalmára vonatkozó szabálya, és járulék fizetése nélkül is minősüljön biztosítottnak a foglalkoztatott, és ezen idő számítson szolgálati időnek.

Szükségesnek tartják, hogy az a kialakult helyzet miatt kerüljön egy évvel elhalasztásra a 2020. július 1-től tervezett online számla beküldés bevezetése, mert a vállalkozásokat a felmerült/felmerülő piaci és foglalkoztatási problémák miatt nem szabad ezzel terhelni.

A május 31-ei határidejű adóbevallások (TAO, KIVA, HIPA) beadási és adófizetési határidejét hosszabbítsák meg a veszélyhelyzet megszüntetését követő naptól számított 30. napig.

Az SZJA bevallások beadási és adófizetési határidejét hosszabbítsák meg a veszélyhelyzet megszüntetését követő naptól számított 30. napig.

Szükségesnek tartják azt is, hogy a számviteli beszámolók, könyvvizsgálati kötelezettségek határidejét hosszabbítsák meg a veszélyhelyzet megszüntetését követő naptól számított 30. napig, valamint, hogy minden állami adatszolgáltatás, statisztika (MNB, KSH, stb) beadásának határidejét hosszabbítsák meg a veszélyhelyzet megszüntetését követő naptól számítottan 45. napig.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.