Az agresszív adótervezés lehetőségét kifogásolja az EU


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megjelent az Európai Bizottság Magyarországról szóló 2020. évi országspecifikus ajánlás-tervezete, melyben az unió vezető testülete kifogásolja az agresszív adótervezés lehetőségét. A kormány méltánytalannak tartja a kritikát.

A korábbi évekhez hasonlóan megjelenik a dokumentumban az „agresszív adótervezés” címén megalapozatlan bizottsági kifogás az adórendszert érintően – olvasható a Pénzügyminisztérium lapunkhoz eljuttatott közleményében.

A bizottság nehezményezi, hogy a magyar szabályozás alapján nem terheli forrásadó a külföldi társaságok részére kifizetett kamat-, jogdíj- és osztalékjövedelmeket. Ez a kritika azért is méltánytalan, mert az elmúlt években a külföldi beruházások túlnyomó többsége az EU-n belülről érkezett, és ezek esetében épp a közösség irányelvei követelik meg, hogy Magyarország ne vessen ki forrásadót – olvasható a közleményben.

Az agresszív adótervezés elleni nemzetközi fellépésben hazánk nemcsak támogatta az adóelkerülés elleni európai irányelvek elfogadását, hanem minden nemzetközi fórumon rendszeresen és aktívan fellép az adóelkerülés ellen – írja a Pénzügyminisztérium.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.