Az APEH sem tudja hány alkalmi munkavállaló van


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bár az alkalmi munkavállalás új szabályait rögzítő törvényt és rendeleteket számos kritika érte – sok vállalkozó, főleg a mezőgazdaságban és a vendéglátásban nyilatkozott úgy, hogy inkább nem is vesz fel alkalmi munkást -, azért nem mindenki zárkózott el teljesen a foglalkoztatásuktól.

A Napi azt a tájékoztatást kapta az adóhatóságtól, hogy április elseje és 25-e között 120,4 ezer bejelentést regisztráltak, aminek a 99,8 százaléka elektronikusan érkezett. A Kormányzati Ügyféltájékoztató Központnál 129 telefonos bejelentés során jeleztek alkalmi foglalkoztatást.

A munkáltatók részéről sem az elektronikus, sem a telefonos bejelentéssel kapcsolatban nem érkezett komolyabb kritika, probléma – közölte a Napi érdeklődésére az APEH sajtóosztálya. Tájékoztatásuk szerint a Kormányzati Ügyféltájékoztató Központnál is csak a csoportos munkavégzés bejelentésekor nehezményezték a munkaadók az eljárás hosszúságát a kötelezően bejelentendő adatok miatt.

Azzal kapcsolatban azonban még nem tudtak bővebb felvilágosítást adni, hogy tulajdonképpen hány munkavállaló foglalkoztatását és mely ágazatokból jelezték a munkáltatók, mivel ehhez, mint mondták, külön lekérdező program gyártása szükséges.

Így egyelőre kideríthetetlen, hogy például a mezőgazdaságban, vagy a vendéglátóiparban tekintettek-e el inkább a betarthatatlannak ítélt szabályok miatt a munkaadók az idénymunkások foglalkoztatásától. Igaz, áprilisban nem is nagyon volt olyan mezőgazdasági idénymunka, ami nagyobb létszámot igényelt volna: a szőlők metszése többségében már az előző hónapban befejeződött, és végéhez közeledett a gyümölcsösök metszése is.

Emellett ha akadt is olyan agrárfoglalkoztató, aki egész hónapra igényelte volna a dolgozókat, az alkalmi munkások bejelentésére május 10-ig volt lehetősége a jogszabály szerint. A május azonban lényeges változást hozhat, a primőr zöldség és gyümölcs szezonjának indulásával ugyanis egyre inkább elkel majd a munkáskéz a földeken a termés leszedéséhez vagy a kora nyári növények palántázásához. Az idegenforgalmi szezon indulása ugyancsak növelheti a bejelentések számát és a könyvelők vérnyomását.

Azt sem lehet tudni és még csak becsülni sem, hogy a szabályozási káosz és a munkaadói tájékozatlanság miatt nőtt-e a feketefoglalkoztatás. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség a Napi megkeresésére május végére ígért tájékoztatást az egyszerűsített foglalkoztatás ellenőrzési tapasztalatairól, mondván, akkorra lesznek országosan érvényes adatok. Az mindenesetre bizonyos, hogy a könyvelők jelentős része ódzkodik a napi adminisztrációt jelentő egyszerűsített foglalkoztatás ügyfélkapus bejelentésétől.

Igaz, azt sem lehet tudni, hogy a 120 ezer bejelentésben szereplő létszám hogyan aránylik a kora tavasszal szokásos alkalmi foglalkoztatás nagyságához.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.