A polgári demokrácia mérföldköve az adórendőrség?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ilyen szervezet 1999 és 2002 között már létezett, és végül az Alkotmánybíróság szüntette meg. 2006 szeptembere óta minden pénzügyi bűncselekmény ügyében a vámhatóság nyomoz. A jövőben összevonnák a vámhatóság, a rendőrség és az adóhatóság bizonyos egységeit.

Az APEH kebelén belül, 1999 és 2002 között már működött Bűnügyi Igazgatóság, az adóellenőrök által már levizsgált ügyeket adták át további nyomozásra az adózsaruknak – emlékeztetett Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének (MAOE) alelnöke. Ráadásául igazságügyi könyvszakértőtől is kértek szakvéleményt. Vagyis így nem volt nehéz akkoriban kiemelkedő felderítési mutatókkal büszkélkedniük az adónyomozóknak. „”Nos, így, ilyen költségesen működő adórendőrséget újra nem szeretnék”” – mutatott rá a szakember.

A MAOE alelnöke értetlenségének adott hangot, mivel a vám- és pénzügyőrség nyomozóhivatala jelenleg is működik, és eredményesen. Az miért nem jó? „”Nem látom be, hogy csupán az átszervezéstől hatékonyabb lenne az adóbeszedés. Az adórendőrség felállításától jelentős adóbevétel növekedést nem lehet várni”” – fogalmazott Vadász Iván.

Kifejtette, hogy egy központosított adórendőrség tapasztalt, rutinos adószakemberek nélkül alkalmatlan lenne feladata ellátására. „”De hol vannak ezek a szakemberek? Jelenleg hazánkban ugyanis egyetemi szinten továbbra sem folyik adóellenőr képzés. A jogi karokon ugyan érintik az adó területét, de az nem az igazi. Tehát ma Magyarországon megoldatlan a magasan kvalifikált adószakemberek képzése. Így vagy el kell vonni az erőket az ellenőrzéstől vagy az üzleti szférától, ám akkor az a terület fog szakmailag meggyengülni, illetve igen sokba fognak kerülni a kiváló szakembereket”” – közölte Vadász Iván.

Emlékeztetett: egy korábbi Állami Számvevőszéki vizsgálat megállapította, hogy az APEH hatékonyságát – az adott egységnyi ellenőrzési ráfordítással szembeni többlet adóbevételt – nem lehet mérni. Ezen segíthetne egy központi számítógépes monitoring rendszer, ami például azonnal kidobná egy orvosi vizsgálatnál, hogy az illető nem fizetett társadalombiztosítási járulékot, így nem jogosult a szolgáltatásra.

Véleménye szerint a bűnügyi elrettentés ugyan a félelem fokát növelheti az emberekben, ám mivel a magyar társadalom teljesen átitatódott az adóelkerülés mételyével, így a rettegés önmagában nem vezetne eredményre.

A cikk teljes terjedelemben a Népszava Online honlapon olvasható

Forrás: Népszava Online


Kapcsolódó cikkek