Az egészségbiztosítás felülvizsgálata


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új egészségbiztosítási törvény hatályon kívül helyezését követően a napokban fogadta el a kormány a 1033/2008. (V. 22.) határozatot a kötelező egészségbiztosítási rendszer felülvizsgálatával kapcsolatos feladatokról.

Eszerint az egészségbiztosítási rendszer átalakításának a célja, hogy a rendelkezésre álló források hatékonyabb felhasználásával a társadalom egészségi állapota, a biztosítottak elégedettsége javuljon. A Kormány úgy látja, hogy az átalakításokat a szolgáltatások minőségének a javítására, az ellátás biztonságának erősítésére kell koncentrálni. E célok eléréséhez széles körű társadalmi és szakmai párbeszédet kezdeményeznek.

Az egészségbiztosítási rendszer alapvető fejlesztési céljaként határozzák meg a területi egyenlőtlenségek fokozatos felszámolását, a rugalmasabb gazdálkodási feltételek megteremtését. A kormány szükségesnek tartja a forrásokkal való gazdálkodás és szolgáltatás-vásárlás felelősségének és szabadságának a kiterjesztését, a tevékenység és a források felhasználásának a fokozott ellenőrzését, a területi egyenlőtlenségek fokozatos csökkentését szolgáló, a népegészségügyi prioritásokat figyelembe vevő finanszírozási rendszer kialakítását, a szektorsemleges finanszírozás továbbfejlesztését, a szolgáltatások mennyiségi és minőségi mutatóinak nyilvánosságra hozatalát.

A fentiek megvalósítása érdekében azonnali hatállyal elrendelte a kormány az egészségbiztosítási rendszer áttekintését, illetve az áttekintés eredményeként szükségessé váló jogszabály-módosítások szakmai koncepciójának – az egészségügyi, szakmai és társadalmi szervezetek bevonásával történő – a június 30-i határidővel történő előkészítését, ezek kormány elé terjesztését.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.