Az egykulcsos adó eltörlését kérheti az IMF


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nemzetközi Valutaalap az egykulcsos adó eltörlését kérheti Magyarországtól a hiteltárgyalásokon – írta a Bloomberg egy, az IMF terveit ismerő forrásra hivatkozva. Szerinte az egykulcsos adó fontos részét fogja képezni a megbeszéléseknek. Az IMF általában is ellenzi az egykulcsos adórendszereket, a magyar esetben pedig a fő probléma, hogy a jövedelem növekedésével egyre kisebb az adóterhelés.

Korábban a Figyelő hozott nyilvánosságra egy kiszivárgott listát arról, hogy miket szabhat feltételül az IMF a hitelprogramért cserébe, azonban ezen még nem szerepelt az egykulcsos adó kérdése. A lap birtokába jutott jelentés szerint az IMF a következő lépéseket tanácsolja a kormánynak: a jegybanki függetlenség visszaállítása; a Költségvetési Tanács megerősítése; szigorúbb költségvetési politika, főként a kiadási oldalon; a válságadók mértékének jelentős mérséklése, majd kivezetésük; az ad-hoc gazdaságpolitikai intézkedések beszüntetése; a tervezett reformok végig vitele; a szociális juttatások rendszerének átalakítása; a közösségi közlekedési vállalatok átszervezése; a magáncsőd intézményének a bevezetése.

A hitelről szóló hivatalos tárgyalások egyelőre nem kezdődtek meg, Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter múlt héten Washingtonban egyeztetett az IMF vezetőivel. A megbeszélések után Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója közleményt adott ki, amelyben világossá tette, hogy csak a szigorúbb feltételekkel járó készenléti hitelmegállapodás (SBA) jöhet szóba, ha egyáltalán, és az is csak feltételekkel.

A vezérigazgató szerint még mielőtt a valutaalap határozna arról, hogy egyáltalán tárgyalásokat kezd-e egy készenléti hitelkeretről, konkrét, a gazdaságot stabilizáló lépést szeretne látni a kormánytól. Emellett az EU-val is meg kell egyeznünk, ami éppen kedden jelentette be, hogy kötelezettségszegési eljárást indít az ország ellen három ügyben, köztük a jegybanktörvény kérdésében.

Forrás: index.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.