Az önkormányzatok is az adózók sorsára jutnak, vége a jó világnak!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megrohamozhatják a bankokat az önkormányzatok a legújabb változások bevezetése előtt. A kormány ugyanis szigorítani készül a hitelfelvétel feltételeit, bár az ezzel kapcsolatos viták még mindig tartanak – írja a Napi Gazdaság.

A kormány benyújtotta az új közpénzügyi törvényjavaslatát, ami keretében módosulhat az alkotmány, és felállhat a Törvényhozási Költségvetési Hivatal. Újdonság a javaslatban, hogy reálértékben, vagyis az inflációval kiigazítva nem nőhetne az államadósság. Ez alól csak akkor lehetne kitérni, ha a kormány kétharmados többséggel szavazza meg.

Emellett a kormány módosítani akarja a kétharmados önkormányzati törvényt is, bár ezzel kapcsolatban még jelentős viták vannak a pártok között. Jelenleg az önkormányzatok a rövid lejáratú kötelezettségeikkel csökkentett saját bevételük 70 százalékáig adósodhatnak el, bár ez nem érvényes a likviditási hitelekre.

Az új szabályok szerint viszont a működés finanszírozására az önkormányzatok csak olyan hitelt vehetnének fel, amit az adott naptári évben vissza is kell fizetni. Emellett a fejlesztési célú éves kötelezettségvállalást a közigazgatási hivatalok végeznék a kincstár közreműködésével, és ha az önkormányzat a szabad forrásai 80 százalékán felül vesz fel hitelt, a kötelezettségvállalás semmisnek tekintendő, és akár bírósági kereset indítására is sor kerülhet.

A szigorodásra tekintettel valószínű, hogy az önkormányzatok még a javaslat elfogadása előtt ˝bevásárolhatnak˝, vagyis jelentős összegű hiteleket vehetnek fel, mivel a szigorú szabályozás csak a bevezetés utáni adósságra fog vonatkozni.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.