Balog Ádám: aránytalan az adóteher eloszlása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kormányzati adópolitika, egykulcsos személyi jövedelemadózás, a mikro-, kis- és középvállalkozások helyzete, az egyszerűsített vállalkozói adó jövője, áfa, adózási kultúra – mind-mind szóba kerülnek a dr. Balog Ádámmal, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős államtitkárával készült beszélgetésben, amely az Adó szaklap 2012/4-5. számában jelent meg.

-A magyarországi adópolitika első számú felelőseként igencsak fiatalembernek tekinthető harmincnégy évével. Ez egyrészt hasznos lehet, mert a fiatalos lendület nagy munkabírást is feltételez, másrészt viszont felvetheti a tapasztalathiányt is. Ön hogy látja?

– Valóban olyan fiatalnak gondolja a harmincnégy évet?

– Igen, azt gondolhatnánk, hogy ilyen feladattal egy tíz-húsz éves szakmai gyakorlattal rendelkező, a szakpolitikában nagy tapasztalattal, a közigazgatásban már jártas szakembert bíznak meg.

– Azért már jó pár éve dolgozom ezen a szakterületen, és az elmúlt évtizedekben is számos fiatal közgazdász dolgozott olyan nagy gazdasági átalakításokon, mint a hazai adóreform kidolgozása, a nyolcvanas évek végén. Úgy gondolom – ha mindenképpen korhoz kell kötni – harminc fölött már abban a korban van az ember, amely megfelelő tudást nyújthat ahhoz, hogy megfeleljen egy ilyen feladatnak. De nem kívánom elbagatellizálni a kérdést: nagy felelősséggel jár a munkám, és valóban speciális a helyzetem, mert én nem a minisztériumban nőttem fel, hanem a piacon, és ezért sok mindent más megvilágításban is látok. Igyekszem megfelelni az elvárásoknak, a csapatnak. Szerencsére nagyon jó szakmai csapat vesz körül, amely megfelelő támaszt nyújt a munkában. A külső elvárások teljesülése érdekében pedig rendszeresen konzultálok a piac mérvadó szereplőivel, figyelem a nyilatkozataikat, amelyek számos alkalommal jelentenek hasznos inputot.

– Miként került Matolcsy György látókörébe 2010-ben, hogy Önre gondolt, aki a kormányban felelős lehet az adóügyekért?

– Amennyire tudom, több lehetséges jelölttel is találkozott, így velem is. A miniszter egy viszonylag fiatal, de már tapasztalattal rendelkező szakembert keresett, aki nyitott azokra az adórendszerrel összefüggő elképzelésekre, amelyeket meg akart valósítani.

– Egyrészt tehát voltak tervek, szándékok. Ön milyen elképzelésekkel győzte meg a minisztert, hogy alkalmas lehet a feladatra?

– Hosszú beszélgetéseket folytattunk, amelyeken felvázoltam az adórendszerrel kapcsolatos gondolataimat. Ezek jó része az adóterhelés szerkezetére vonatkozott, azaz arra, hogy milyen adókkal terheljük a munkát, a jövedelmet, a fogyasztást és a forgalmat. Azt az álláspontot vallom, és ezt fejtettem ki akkor is, hogy csökkenteni kell az élőmunkával, jövedelemtermeléssel kapcsolatos adókat, amelyek a versenyképesség korlátait jelentik, különös tekintettel a személyi jövedelemadóra, társasági adóra, iparűzési adóra, a társadalombiztosítási járulékokra. Amennyiben pedig szükséges, a fogyasztási, forgalmi, környezetvédelmi adókat kell erősíteni. Ezekkel az álláspontokkal a miniszter úr egyetértett és úgy döntött, hogy együtt kíván velem dolgozni.

– Melyek voltak a tárcavezető szándékai, melyek megvalósításához munkatársat keresett?

– Pontosan azok, amelyeket a kormányváltás óta folyamatosan kommunikálunk. Ilyen például az arányos, egykulcsos szja, továbbá az e köré szerveződő munkaadó-terhelések új megközelítése. Emellett kiemelném még az adónemek számának csökkentését, az adminisztráció mérséklését, a kisvállalkozások adóztatásának könnyítését, egyszerűsítését. Természetesen ezeket illetően számos feladat áll még előttünk, de úgy vélem, jó úton haladunk.

– És az Ön elképzelései, tervei közül, amelyeket felvázolt, miket sikerült megvalósítani, illetve mi vár még megvalósításra?

– Alapvetően egyetértettem az előbb felsoroltakkal. Ami engem különösen zavart és zavar, az az adóteher aránytalan eloszlása, különösen a személyi jövedelemadóban és a járulékokban. 2010-ben az adózók 10 százaléka fizette a személyi jövedelemadó 56 százalékát, és 20 százaléka a 76 százalékát. Ha ezeket a számokat korrigáljuk a közszférával, az aránytalanság még szembeötlőbb. Ezért értek egyet a személyi jövedelemadó csökkentésével, valamint az adójóváírás megszüntetésével is. Ez utóbbi számos tanulmány szerint kevéssé működött hatékonyan: nemcsak azok kapták meg a kedvezményt, akik valóban minimálbér-összeg körül kerestek, hanem azok is, akiknek egyéb jövedelmeik is voltak, illetve amelyeket egyáltalán nem, vagy nem megfelelően vallottak be.

Fontosnak tartom továbbá a társasági adó 10 százalékra csökkentését, amely megközelítőleg az adózók 98 százalékát érintette.

Emellett még dolgozunk a kis- és középvállalkozói szektort, pontosabban a sok százezer vállalatot érintő, egészen kis vállalkozások adóztatásának egyszerűsítésén is. A „kiscégek” túlzott adminisztrációs terheket viselnek, követni is nehezen tudják azokat. Segítséget kell nyújtani számukra, hogy minél egyszerűbben tudják kötelezettségeiket teljesíteni. A valódi vállalkozási tevékenység, megbízási típusú tevékenység, vagy a munkavállalást helyettesítő kényszervállalkozás mind nehezen átlátható – jogalkotói, végrehajtási és ellenőrzési szempontból egyaránt –, ezért egyszerűsíteni kellene a rendszereken, és jobban elkülöníteni az egyes tevékenységeket. Ha megvannak a konkrét elképzeléseink, természetesen konzultálunk róluk a piac szereplőivel és a szakértőkkel.

Az interjút Falus Tamás készítette, teljes terjedelemben az Adó szaklap 2012/4-5. számában olvasható.

Forrás: Adó szaklap 2012/4-5


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.