BDO: bővülés jöhet a közepes tranzakciók piacán


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A második félév ismét bővülést hozhat a közepes méretű M&A piacon – közölte a BDO.


Az idei második negyedévben világszerte 1736 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 159 milliárd dollár értékben. A piac teljesítménye 2016 hasonló időszakához képest volumenben 23 százalékkal, míg összértékben 17 százalékkal marad el. A szereplők egyértelműen a korábbiaknál nagyobb ügyletekre koncentráltak: a tranzakciók átlagos értéke csaknem 92 millió dollár volt, ami az elmúlt tíz év legmagasabb szintje. A tőkepiaci folyamatok alakulása a második félévre ismét erősödő piaci aktivitást vetít előre.

„Egyelőre sem Trump elnök tisztázódó gazdasági ütemterve, sem a francia elnöki székbe kerülő mérsékelt Macron, sem a Brexit-folyamat eddig körvonalazódó elemei nem voltak elégségesek a felvásárlási piaci szereplők óvatosságának eloszlatására – magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. – A fordulat azonban küszöbön áll: a kilátásba helyezett tranzakciók magas száma mellett az is bizakodásra ad okot, hogy a tőkepiaci felfutásokat 6-9 hónappal követi az M&A piac. A Dow Jones pedig immár a tavalyi év vége óta szinte folyamatosan újabb és újabb csúcsokat dönt.”

A Mergermarket által összegzett, az előző fél év során kilátásba helyezett, de még le nem zárt tranzakciók száma jelenleg már meghaladja a 8300-at, szemben az év végén regisztrált 5400-zal. A kilátásba helyezett tranzakciók 39 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió 9 százalékkal.

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

A második negyedévben a felvásárlási tranzakciók 23 százalékára az ipar és vegyipar szektorban került sor, 20 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 12-12 százalékkal az üzleti szolgáltatások, valamint az energetika és bányászat szektora. A magántőke alapú kivásárlások aránya jelentősen, 11,5-ről 14,9 százalékra nőtt az előző év második negyedévéhez képest, miközben a teljes felvásárlási értéknek immár 22 százalékát a magántőke-befektetők biztosítják (Egy éve ez az arány még mindössze 14 százalék volt)

A vizsgált időszakban ismét az Észak-Amerikai régió volt a legaktívabb, noha az itt regisztrált 466 tranzakció 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi volumentől. Értékben ugyanakkor ez a visszaesés „csupán” 12 százalékos volt, az idei első negyedévihez képest pedig már 15 százalékos növekedést tapasztaltak a szakértők. A második legjelentősebb régió Kína volt, az itt lezajlott 356 ügylet tette ki az összes tranzakció 21 százalékát. Közép-Európában a negyedév során mindössze 52 összeolvadás/felvásárlás történt, ami 40 százalékkal marad el a tavaly ilyenkor tapasztalt aktivitástól.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

eÁFA: már benyújtható az önellenőrzés

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) eÁFA-rendszerében már benyújthatók az újfajta bevallási lehetőséggel beadott bevallások önellenőrzései mind a webes felületen, mind a gép-gép kapcsolaton keresztül.

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).