Büntetnek, ha nincs transzferár-nyilvántartás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A transzferár-nyilvántartás elkészítése nem tekinthető sem a társaságok, sem a főkönyvelők „kedvenc” feladatának. Ezt a jogalkotó is felismerte, így annak elkészítését mindig magasabb összegű bírságokkal igyekszik ösztönözni.


Amennyiben a transzferár-dokumentáció készítésére kötelezett adózó nem, vagy csak késedelmesen tesz eleget transzferár-dokumentáció készítési kötelezettségének, vagy az elkészített nyilvántartás nem felel meg a hazai jogszabályi előírásoknak, az adózó 2 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható. A mulasztási bírságot nyilvántartásonként szabják ki. Így amennyiben például az adózó három különböző kapcsolt ügylete tekintetében nem tett eleget transzferár-dokumentáció készítési kötelezettségének, akkor az adóhatóság által kiszabható mulasztási bírság maximális mértéke elérheti a 6 millió forintot.

2012-től a transzferár-nyilvántartások elkészítésének ismételt elmulasztása esetén nyilvántartásonként már 4 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható az adózó. Ugyanazon nyilvántartás vezetésének ismételt, immár harmadszori elmulasztása esetén az első esetben kiszabott mulasztási bírság mértékének négyszereséig terjedő mulasztási bírság vethető ki. Az ismételt jogsértésre vonatkozó szabályokat csak abban az esetben alkalmazhatja az adóhatóság, ha a két egymást követő év között nem telt el több mint két év.

A bejegyzés szerzője Hegedűs Sándor, az RSM DTM Hungary Zrt. Adóüzletág vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.