Cafeteria 2012: túlélő üzemmódra álltak a cégek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A cégek túlélő üzemmódra álltak, a szabályozás csak mostanra alakult ki, a piacvezető termékek mesterségesen ki lettek cserélve. Mindenképp szűkülni fog a béren kívüli juttatások piaca, az új trend csak 2013-ban rajzolódik ki – írja a Napi Gazdaság.

A korábbi évekhez képest későn, de az utolsó információk is ismertté váltak a cafeteria-rendszer szabályozásával kapcsolatban, s a munkaadók elkezdhették beszerezni az új termékeket is. Az idei év kétségkívül különleges lesz, leginkább kísérletként fog működni: kiderül, hogyan rendeződik át a piac, s valójában mit akarnak egy béren kívüli juttatási rendszertől a munkavállalók és a munkaadók.

Pro és kontra

A piaci szereplők – érhető módon – a saját termékeik, szolgáltatásaikról vallják azt, hogy arra van igazán szüksége az alkalmazottaknak. Nehéz abba belekötni, hogy a munkavállalók szeretik azokat a termékeket, amelyeket lényegében bárhol fel lehet használni – adott esetben ott is, ahol szabály szerint nem lehetne. Az étkezési utalványok annyira ismertté váltak, hogy nem okoz problémát azok felhasználhatósága. A munkavállalók zöme, 2,5 millió ember kapja azokat. Ami jól megy, azon nem kell változtatni – mondhatnák az utalványok kibocsátói.

Azok a juttatást nyújtók, amelyek nem ezeket a termékeket forgalmazzák, azt vallják: a papír alapú rendszerek szükségszerűen drágák, korszerűtlenek, kényelmetlenek, ráadásul az elektronikus munkafolyamatok tisztítják a gazdaságot, hiszen így nem lehet olyan egyszerűen elfeketíteni a működést. Ezen belül külön csoportot jelentenek a megtakarításokat preferáló szolgáltatók, akik szerint a legnagyobb haszna az öngondoskodásnak van – jóllehet ebből kenyeret venni most nem lehet.

Az igazság nyilván a metszéspontoknál van. Tény, hogy addig nem változik érdemben a hozzáállás a papír alapú rendszerekhez, amíg a piac egyeduralkodói nincsenek versenyre kényszerítve. Ebben most látszik némi elmozdulás, legalábbis a korábbi utalványok perifériára szorításával a kibocsátók is a kártyaalapú termékek fejlesztését hangsúlyozzák. Azzal sem lehet azonban vitatkozni, hogy sokan lemondanak inkább a juttatások nyújtásáról, mert számukra nem az jelenti az alternatívát, hogy nyaraltatni tudják az alkalmazottaikat.

Folytatás a Napi gazdaságban, az alábbi linken.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.