Csapdában vergődik a GDP-számítás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Figyeljük a GDP kiszámolásának logikáját, és észrevesszük a jellegzetes csapdát: a bér, ami a GDP része, Magyarországon egynegyede-egytizede az ugyanolyan teljesítményt produkáló, ám „kedvezőbb földrajzi fekvésű” kollégákénak, így jön ki a hazai közgazdákat felháborító, elégtelen teljesítmény, azaz a katasztrofális egy főre jutó GDP mutató.


Emlékszünk még a 22-es csapdájára? A háborút rühellő katona le akar szerelni, ezért elmebeteggé akarja magát nyilváníttatni. Csakhogy a 22-es paragrafus szerint, aki képes megjátszani az elmebaj tüneteit, az nyilvánvalóan nagyon is észnél van, ezért egészségesnek kell nyilvánítani.

Aztán a vicc az indián időjósról. A fehér ember a völgyben fát vág, készül a télre, de azért fölballag az indián időjóshoz a hegyre, megkérdezni tőle, milyen telünk lesz. Jöjjön vissza egy hét múlva, mondja az indián, a fehér ember pedig tovább vágja a fát. Letelik a hét, az indián szétnéz: úgy néz ki, hogy kemény telünk lesz, de egy hét múlva még többet tudok. Tovább vágja a fát, egy hét múlva: nagyon kemény tél lesz! Megkérdi a fehér ember: honnan tudja hétről hétre pontosabban megjósolni? „Amikor a sápadt arcú a völgyben ennyi fát vág, akkor nagyon kemény tél lesz” – mondja az indián.

Valahogy így járnak a magyar közgazdák, amikor ránéznek a GDP adatokra, és közlik: a gazdaság teljesítményének kell jelentősen javulnia ahhoz, hogy bért lehessen emelni. Mert, hogy „nincs meg a fedezete”.

A „sápadt arcú” magyar közgazda kiszámítja a GDP-t, egy főre vetíti, és szörnyülködik: hú, de alacsony ez a mutató, hogy képzeljük mi azt, hogy erre alapozva bért, nyugdíjat lehet emelni? Hogy is számítja ki a magyar közgazda (is) a GDP-t? Mi is az a GDP? „Bruttó Hazai Termék”. Gross Domestic Product. Bele tartoznak: amortizáció + bér + tőkejövedelem (profit, kamat, járadék). Az összes megtermelt termék és szolgáltatás értéke, mínusz a folyó termelő felhasználás költségei. Ez a folyó termelő felhasználás tartalmazza az anyagot, energiát, tehát mindazt, ami egy termelési ciklusban vesz csak részt. Azért vonjuk le, mert halmozódik a termelés egymásra épülő lépcsőfokain. Például a műtrágya ára bekerül a gabona árába, de újra beszámítjuk a liszt árában, majd a kenyér árában is. Ezt a halmozódást szűri ki a közgazda, amikor levonja ezeket a tételeket. Az amortizáció a több termelési ciklusban részt vevő állóeszközök évenkénti kopásából fakadó értékcsökkenés, ami benne marad a GDP-ben. A GDP-t szoktuk még „hozzáadott értéknek”, „új értéknek” is nevezni, bár, az amortizáció nem tekinthető ilyen elemnek. (A közgazdák néha pongyolák!)

A GDP az adott ország területén megtermelt új érték, függetlenül attól, hogy milyen tulajdonú vállalkozás állítja elő. Ettől eltérő fogalom a GNP, vagyis a Bruttó Nemzeti Termék, amely a nemzeti tulajdonban levő vállalatok produktumát tartalmazza, függetlenül attól, hogy hol működnek, viszont nem tartalmazza az adott országban tevékenykedő külföldi vállalkozások produktumát. Az USA-ban a GNP-t szeretik használni, mert az jóval nagyobb, mint a GDP; mi, magyarok inkább az utóbbit közöljük, mert ez a nagyobb.

Nézzük, hol itt a 22-es csapdája, illetve az indián időjós csapdája? Az amortizáció adott, azzal nincs mit kezdenünk. Viszont a bér roppant érdekes, képlékeny kategória, hatalmas nemzetközi különbségekkel. Egy magyar orvos egynyolcadát, egytizedét keresi annak, amit a Lajtán túl ugyanazért a munkáért keresnek!Hangsúlyozom: ugyanazért a munkáért, sőt, inkább többért, nehezebb körülmények között. Vagyis nem azért, mert ő trehány, lusta, kevésbé képzett, stb. Egy magyar összeszerelő munkás Győrben, az Audinál egynegyedét, egyötödét keresi annak, mit a Lajtán túl ugyanezért a teljesítményért kap a kollégája. Ő se azért jár ennyivel rosszabbul, mert trehányabb, lustább, képzetlenebb. A külföldi tőke, a multi örül, mert nem kell Ázsiába, Afrikába települnie, ő megkapja Európa közepén az afrikai bérért a német teljesítményt. Nem karvaly tőke „ő”, dehogy, egyszerűen csak tőke, amely követi a kapitalizmus Marx Károly által feltárt természetes törvényeit. (Most tekintsünk el Marx megoldási javaslatától, az valahogy történelmileg „nem jött be”…)

Figyeljük inkább a GDP kiszámolásának logikáját, és észrevesszük a jellegzetes „időjós csapdát”! A bér Magyarországon egynegyede-egytizede az ugyanolyan teljesítményt produkáló, ám „kedvezőbb földrajzi fekvésű” kollégákénak. Így jön ki a hazai közgazdákat felháborító, elégtelen teljesítmény, azaz, a katasztrofális egy főre jutó GDP mutató. De miután ilyen arcpirító a hazai munkás, orvos, ápolónő, fodrász, rendőr, stb. teljesítménye, milyen alapon követel több bért – kérdi a magyar kögazda! Egy apró megjegyzés ide: a fodrász, orvos, rendőr, tanár, író (!) teljesítménye is GDP-t növelő, termelő tevékenység, szó sincs arról, hogy „csupán boldogságérzetünket fokozzák”, ahogy ezt a vulgármarxista szamárságot még mindig hiszik, hirdetik magyar „értelmiségiek”. Sőt, a GDP 65-70 százalékát már a szolgáltatások állítják elő a modern gazdaságban, és nem a szűkebb értelemben vett „anyagi termelés”. Kérdésem ehhez kapcsolódva: James Clark Maxwell négy híres differenciálegyenlete (1865), amelyben megvetette az elektromágnesességre alapozott modern világ alapjait, vajon csupán boldogságérzetünket fokozták, vagy értéket termeltek, mint a bányász, a kohász? Netán ezek az egyenletek sokkal több értéket termeltek, mint kétkezi munkások százmilliói, nemzedékeken át? Nem lenne villany, rádió, tv, telefon, számítógép Maxwell négy egyenlete nélkül! (Nehogy ezért valaki a kétkezi dolgozók lenézésével vádoljon engem, távol álljon tőlem. Az ő tisztességes fizetésükért is szót emelek, többek közt ebben a cikkben!)

Lépjünk tovább, az olvasó már nyilván érzékeli, hol itt az „időjós csapda”! A magyar közgazda kiszámítja az alacsony gazdasági teljesítményt igazoló mutatószámot (GDP/fő), majd levonja belőle a konzekvenciát: nincs meg a béremelés fedezete. Valamint: a magyar szeret jobban élni, mint ahogy termel. Ezt „kapja” a képébe a magyar munkavállaló a magyar közgazda gurutól és a (többnyire milliárdos vállalkozó) gazdaságpolitikustól. Miután ugyanolyan teljesítményért egynegyed-egytized annyi bért keres, mint a Lajtán túl egy kollégája. Bohózat? Az!

A Jobbik most azt követeli, hogy az ide települt multit kötelezzék arra, hogy itt is fizesse meg az otthoni bért a munkásnak. Nos, akkor valószínűleg nem jött volna ide, nem maradna itt. Mellesleg a multi adót sem fizet, vagy csak minimális adót, sőt, beruházási támogatást kap, tehát a profitot kiviszi, az amortizáció is az övé teljes egészében, vagyis a kimutatott GDP adatnál jóval kisebb mértékben szabadna beleszámítani a tényleges hazai GDP-be az ő hozzájárulását. Csak a multi által itt kifizetett bér, és annak járuléka tartozik bele a valós bruttó hazai termékbe.

Másik kérdés: a Jobbik miért nem kötelezné a hazai munkaadót is arra, hogy ugyanazt a bért fizesse, mint amit a Lajtán túl ugyanazért a teljesítményért az ottani munkaadó fizet? Például az állam az orvosnak miért nem adja meg a Lajtán túli orvos-bért? A magyar „közgazda” válasza: a gazdaság teljesítménye nem teszi lehetővé. De hangsúlyozom, ugyanaz a teljesítmény, hiszen az orvos, ugyanannyit teljesít egy munkaóra alatt! Az „időjós csapda”: alacsony a bér, ezért alacsony a (kiszámított!) GDP, ezért nem lehet bért emelni. Ez a logika bohózat? Az!

Ezen a képleten az ország eladósodottsága sem módosít alapvetően! Egy, évi 7-8%-kal bővülő, egyre modernizálódó, korszerűsödő szerkezetben termelő gazdaság tudná az adósságszolgálatot is gyorsan csökkenteni. De ennek a növekedési ütemnek a legfőbb akadálya éppen az irreálisan alacsony fogyasztási színvonal. Pont az blokkolja a gazdasági növekedés ütemét! Most a humán tőke veszteségről nem is beszélek, hiszen ha az 500 ezer külföldön dolgozó magyar itthon termelne GDP-t, adózna, fizetné a bérjárulékot, fogyasztana, vagyis képezné a hazai vállalkozók profitját, de nem folytatom! A béremelés a fogyasztás növekedése révén, a piac oldalán (állam számára adóbevétel révén) utólag termeli meg saját fedezetét, mindenhol a világon.

(A szerző közgazdász, egyetemi docens.)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.