Csökken a közepes jövedelmek adóterhelése – Folyik a vita a jövő évi adócsomagról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyszerűsítések, az adórendszer stabilitásának megőrzése, valamint a feketegazdaság visszaszorítása – ezekben jelölte meg az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslat célkitűzéseit Tátrai Miklós, a pénzügyi tárca államtitkára az adócsomag országgyűlési vitájában, kedden délelőtt.

Az összesen 8 órás általános vita elején az államtitkár rámutatott: a cégek versenyképességét javítja a fejlesztési tartalék megemelése, valamint az is, hogy szűkül az adóhivatalnak bejelentendő adatok köre. Fontos egyszerűsítés bizonyos kisadók kivezetése, és az innovációs járulék, valamint a szakképzési és a rehabilitációs hozzájárulás összevonása. A kormány számára fontos célkitűzés az is, hogy megszüntesse a tisztességes vállalkozások versenyhátrányát az adófizetést elkerülőkkel szemben, ezért szigorodnak a büntetések és emelkednek a mulasztási bírságok is – tette hozzá.

Az adójóváírás módosításával csökken a közepes jövedelemmel rendelkezők túlságosan magas adóterhelése, és az igazságosabb közteherviselés irányába mutat az is, hogy jövőre a vállalkozások is kötelesek lesznek megfizetni a luxusadót – zárta felszólalását Tátrai Miklós.

Az adótörvények módosítását az Országgyűlés valamennyi bizottsága támogatta, a bizottságok többségében azonban kisebbségi vélemény is megfogalmazódott.

Az általános vitában először Molnár Albert tolmácsolta a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság állásfoglalását, mely szerint a javaslatok a gazdaság kifehérítését, az adóbázis szélesítését és a versenyképesség javítását segítik elő. Utóbbi cél megvalósításának egyik fontos eszközeként az MSZP-s képviselő a csoportos áfa-alanyiságot említette.

A költségvetési bizottság kisebbségi véleményét tolmácsoló Domokos László szerint ugyanakkor a jövő évi módosítások jelentősen növelik az adóterheket, a kisadók összevonásával pedig a kormány egy második, állami iparűzési adót hív életre. A fideszes honatya szerint nem egyszerűsítések valósulnak meg, hanem a kabinet olyan eljárási rendet vezet be, amely ellehetetleníti a vállalkozások működését.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.