Devizafüggő hazai adósok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A devizaalapú hitelek terjedésével párhuzamosan egyre nagyobb figyelmet kell szentelniük a hazai bankoknak és ügyfeleiknek is az euró, de még inkább a svájci frank árfolyamának alakulására: ha ugyanis a hazai fizetőeszköz kurzusa gyengülni kezd, az jelentősen befolyásolja mind a pénzügyi szolgáltatók, mind az adósaik helyzetét.

A forint esetleges gyengülése a svájci frankkal és az euróval szemben a devizahitel-állományok felértékelődésével járna együtt, ami jótékony hatást gyakorolna a bankok növekedésére. A devizában eladósodott ügyfelek szempontjából ugyanakkor a kurzus negatív irányú elmozdulása a törlesztési terhek emelkedését jelentené, ez pedig már kissé aggasztóbb a pénzügyi szolgáltatók számára, hiszen hosszabb távon ez a portfólió minőségének romlását is eredményezheti.

A devizahitelek aránya az elmúlt években lendületesen nőtt; 2007 júniusában a teljes állományon belül 56 százalékot ért el, sőt nyáron a háztartások kölcsönein belül is túlsúlyba kerültek az idegen fizetőeszközben nyilvántartott tételek. A 2007 közepét megelőző egy éven belül azonban – mutat rá egy friss tanulmányában a pénzügyi felügyelet – a devizaállományok bővülését erőteljesen fékezte az eurónak, illetve a svájci franknak a forinttal szembeni 12,8, illetve 17,5 százalékos leértékelődése. Az ebből adódó valutaátértékelési hatást kiszűrve kapott kiigazított adatok szerint a banki hitelexpanziónak az elmúlt egy évben tapasztalható lassulása teljes egészében az árfolyamváltozás miatt jött létre, a hitelkereslet pedig egyáltalán nem lanyhult. A belföldieknek nyújtott kölcsönök állománya kiigazított alapon 2005 vége óta gyakorlatilag változatlan, 18 százalékos éves ütemben bővült, az összes hitelállomány dinamikájában pedig a külföldre nyújtott hitelek gyors expanziója miatt még némi élénkülés is mutatkozott. (Még figyelemreméltóbb a helyzet a háztartásoknál: a jegybanki statisztikák szerint a szektor az augusztus végéig tartó egy év alatt több mint egyötödével növelte tartozásainak állományát.)

A tartósan magas szinten stabilizálódott hitelkeresleti expanzió – mutat rá a PSZÁF – nyilvánvaló ellentmondásban van a legutóbbi egy év költségvetési kiigazítási törekvései miatt romló hazai konjunktúrával, illetve jövedelmi viszonyokkal. A jelenség magyarázata jelentős részben ugyancsak a valutaárfolyamok markáns elmozdulásában található meg. A fennálló devizahitelek elértéktelenedése ugyanis az adósok szempontjából számottevő pozitív vagyoni hatással járt, illetve csökkentette az adósságszolgálati terheket, így minden bizonnyal jelentős keresletbővítő hatása is volt.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.