Dilemmák a tranzakciós illetékről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nemzetközi jogi, taktikai és politikai dilemmák sokaságát veti fel a tranzakciós illeték jegybankra való kiterjesztése. Ezeket veszi sorra a hvg.hu.


Jogértelmezési dilemmán áll vagy bukik a kormány nagy ötlete a Magyar Nemzeti Bankra kiterjesztett tranzakciós illeték – írja a hvg.hu.

Az egyik jogértelmezés szerint a kabinet ezzel arra kényszeríti a jegybankot, hogy finanszírozza az államot, ami ellentétes a jegybanktörvénnyel és az EU alapszerződésével. Ezek a jogszabályok a monetáris finanszírozás tilalmát úgy határozzák meg, hogy „az MNB nem nyújthat folyószámlahitelt vagy bármely más hitelt a közszektor számára”. Ha a jegybank nem hárítja át az illetéket a kereskedelmi bankokra, akkor pedig ezt teszi – állítják a lapnak e jogértelmezés hívei.

Mások úgy látják, hogy nincs szó a monetáris finanszírozási tilalom áthágásáról, mert a központi bank ugyanúgy lehet adóalany, mint bármelyik intézmény: ennek megfelelően az MNB jelenleg is fizet adókat, például áfát.

Más szakértők úgy nyilatkoztak a lapnak, hogy a tranzakciós adóval a kormány csőbe húzta az MNB-t: ha áthárítja az adót a bankokra, akkor megvalósítja a kormány által régóta várt kamatcsökkentést, ha pedig nem hárítja át, akkor a kormány azzal támadhatja az MNB-t, hogy Simor András veszteséget okoz az adófizetőknek. Mások úgy vélik, az egész csak blöff a kormány részéről, aminek célja, hogy távol tartsa az országtól az IMF-et, miután a jegybanktörvény problémája kifulladt.

A hvg.hu elemzését itt olvashatja.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

eÁfa bevallás előnyei – új technológiák alkalmazása az Áfa rendszerében

2024-ben bevezetésre került az elektronikus áfa rendszer, amely a digitalizációban rejlő lehetőségek kihasználásával az áfa bevallások elkészítésében vállalt adóhatósági támogatás keretében csökkenti a vállalkozások számára az adminisztrációs terheket. Egyúttal kijelöli a fejlődés irányát is, amelyben a végső cél az új platformok használatának elterjedése. A HÍD Consulting segítségével áttekintjük a digitális szabályozás részleteit