E-okmányok az adó-felfüggesztéses szállításoknál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Alapvető változás várható a jövedéki termékek adófelfüggesztés mellett végzett szállításában. A kötelező elektronikus okmányolást a tervek szerint nem csak a közösségen belüli, hanem a belföldön végzett adó-felfüggesztéses szállításokra is kiterjesztik.

A jövedéki adóról szóló törvény jövő évre tervezett módosítását elsődlegesen a közösségi jogharmonizációs kötelezettségünk teljesítése indokolja. Az Unió jelenleg hatályos jövedéki irányelvét ugyanis új jogszabály váltja fel, amelynek a rendelkezéseit a tagállamok január elsejéig kötelesek a nemzeti jogukba átültetni.

A jogharmonizációs kötelezettség teljesítése alapvető változást hoz a jövedéki termékek adófelfüggesztés mellett végzett szállításában. A jövő évtől bevezetendő ún. EMCS rendszer (Excise Movement and Control System – Jövedéki Árumozgási és Ellenőrző Rendszer) egy olyan számítógépes rendszer, amely a jövedéki termékek Közösségen belüli, adófelfüggesztéssel végzett szállításának felügyeletét, nyomon követését valósítja meg a csalások és visszaélések csökkentése, visszaszorítása érdekében. Lényege, hogy a jelenlegi papíralapú okmányolást elektronikus okmányok váltják fel mind a szállítmányok feladására, mind a visszaigazolására. A szállítmányok így végig nyomon követhetővé válnak a feladó általi benyújtástól egészen a címzett általi visszaigazolási jelentés visszaérkezéséig. Az irányelv azt is lehetővé teszi, hogy a tagállamok ne csak a közösségi szállításokra, hanem belföldi relációban, nemzeti szinten is alkalmazzák az új rendszert. Magyarország élni kíván ezzel a lehetőséggel, így a parlament előtt lévő tervezet az elektronikus okmányolást a belföldön végzett adó-felfüggesztéses szállításokra is kiterjeszti.

A jövedéki adózás közösségi szinten harmonizált eddigi szabályait lényegében változatlanul hagyják, csupán néhány, elsődlegesen az adózott termékek tagállamok közötti forgalmát érintő, a gyakorlati tapasztalatok során szükséges kiegészítést, pontosítást tartalmaz a javaslat. A jogalkalmazási tapasztalatok alapján pedig bizonyos egyszerűsítéseket, illetve az ellenőrzés hatékonyságát javító, költségeit csökkentő módosításokat is megfogalmaz a tervezet.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).