Egy helyen nézhetünk utána az adós, a büntetett és csődbe jutott cégeknek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nagy a forgalom a márciusban indult feketelista.hu internetes portálon. Az Egyesített Feketelistán tizenegy állami nyilvántartásban szereplő adatok között böngészhetünk. Kis- és nagy vállalkozások szerezhetnek egy helyen naprakész információkat régi és leendő üzleti partnereikről. Egyebek mellett egy helyen megtudhatják róluk: van-e köztartozásuk, csődeljárás alatt állnak-e, sújtották-e őket mostanában munkaügyi bírsággal, vagy megbüntette-e őket a Gazdasági Versenyhivatal. Az adatbázis folyamatosan bővül. Iklódi Andrással, a Feketelista Adatbank ügyvezetőjével, a honlap főszerkesztőjével beszélgettünk.

– Kinek jutott eszébe ez a honlap? Egyáltalán milyen költségei vannak egy ilyen portál elkészítésének és elindításának?

– A napnál is világosabb volt, hogy egy ilyen megbízható listára mihamarabb szüksége volna a magyar vállalkozásoknak. S bár ez azt hiszem állami feladat lenne, mi előbb léptünk. Az én ötletem volt ennek a honlapnak az életre hívása és a cégem biztosította hozzá a megfelelő anyagi eszközöket. A beruházás 45-50 millió forintba került. Körülbelül két éves fejlesztőmunka előzte meg az éles megjelenést. Húsz kollégám keményen dolgozott azon, hogy elindulhasson a portál és ma is szinte ugyanez a csapat fáradozik azon, hogy a látogatók hozzájuthassanak az őket érdeklő adatokhoz. A szoftveres kollégákkal partnercégként dolgozunk együtt, de napi kapcsolatban állunk velük.

Érdekességként mondom el, hogy amikor a félig kész honlapot megmutattuk Kondorosi Ferenc kormánybiztosnak, aki a feketegazdaság elleni küzdelemért felelt, sajnálkozott, hogy az ötlet nem nekik jutott eszükbe. Ő is megerősítette, hogy mi állami feladatot valósítottunk meg magántőkéből.

– Miért tartotta fontosnak a lista elkészítését? Miből gondolta, hogy megtérül ez a befektetés, hiszen még hirdetés sem szerepel az oldalon?

– Én lapkiadással foglalkozom 1991 óta. Jelenleg is hét újságot adunk ki, ezekről bővebben a www.cegnet.hu oldalon találhatnak információkat. Egyebek mellett csőd-, felszámolási és végelszámolási eljárásokat is nyilvánosságra hozunk a Heti Csődértesítőben. A feketelista.hu ennek a továbbfejlesztett internetes változata. El kell fogadnunk, hogy megváltozott a világ és Internet-központú lett. Én biztos voltam benne, hogy a cégek szívesen áldoznának egy olyan szolgáltatásra, ahol egy helyen leinformálhatják üzleti partnereik megbízhatóságát, likviditását. Erre nagy igény van ma Magyarországon. Nagy a körbetartozás, sok a fizetésképtelen vállalkozás.

– Mibe kerül ez a szolgáltatás? A kis- és középvállalkozások még a könyvelői díjakat is soknak tartják…

– Aki ellátogat a honlapra, az akár ingyen is információhoz juthat. Ha valaki egy cégnek csak a címét tudja, és az adószámára kíváncsi, vagy csak a nevét tudja és a címét keresi, pár kattintás után megkapja a kért adatokat. A további adatlekérdezések már díjhoz kötöttek. Ha arra kíváncsi, hogy a cég szerepel-e az Egyesített Feketelistában, annak már ára van. Ha valaki nem előfizetőnk és csak alkalomszerűen kéri a segítségünket, akkor néhány száz forint díjfizetés ellenében hozzájuthat az információhoz. Ha van felhasználóneve és jelszava, először be kell jelentkeznie a honlapra, ha nincs, akkor meg kell adnia a kapcsolattartáshoz szükséges e-mail címét és telefonszámát. Az érdeklődők fizethetnek bankkártyával, vagy egyszerű telefonhívással. Utóbbi esetén ráterheljük a költséget az illető telefonszámlájára. Így akár a mikro-vállalkozások, az egyéni vállalkozók számára is kifizethető a szolgáltatásunk.

Azok a cégek, akik rendszeresen igénylik az információkat, megfizethető áron tudnak előfizetni a szolgáltatásunkra. Az 1. díjkategóriában 9000 forintot kérünk havonta, ami 10 cég figyeltetését jelenti. Aki ennél is több cég adataira kíváncsi egy hónapban, annak a 2. díjkategóriát ajánljuk, ahol 13.500 forintért 50 céget figyelünk. A prémium szolgáltatások közé tartozik a vevőkör-átvilágítás, melyet elsősorban a közepes és nagy cégek használhatnak jól ki.

– Márciusban még 5 ezer potenciális és főként nagy előfizetőről beszélt a bemutató sajtótájékoztatón. Milyen tapasztalataik vannak ezen a téren?

– Úgy gondoltuk, hogy elsősorban a nagyobb vállalatok és költségvetési szervek lehetnek az oldal előfizetői. Ma azt mondhatjuk: a kép vegyes, a kis és nagy cégek egyaránt érdeklődnek, az előfizetők száma egyre bővül.

– Beszéljünk az adatokról. Hogyan jutnak el a fontos információk Önökhöz? Konkrétan milyen adatoknak nézhetünk utána a feketelista.hu honlapon?

– Az adatbázist az adatgazdák – például az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal vagy a Versenyhivatal – maguk hozzák nyilvánosságra. A munkatársaimnak, a honlap szerkesztőinek az a dolguk, hogy ezt figyeljék és naponta frissítsék. Bár vannak olyan adatok, melyeket negyedévente közölnek a hatóságok, természetesen ezekre is odafigyelünk. Az oldal létrehozása előtt, 2007-ben kikértük az adatvédelmi biztos állásfoglalását. Péterfalvi Attila, akkori adatvédelmi biztos megállapította, hogy ezek az adatok közérdekűek, mindenki számára hozzáférhetőek, korábban állami adatbázisokban már olvashatók voltak.

Az Egyesített Feketelista – a nevet egyébként levédettük – tizenegy különféle részlista, állami adatbázis összevonásával áll össze. Az adóvégrehajtások részlista a cégekkel szemben folytatott vagy folyó adóhatósági végrehajtásokat tartalmazza. Az adóvégrehajtásban érintett cégek köréről különféle szempontok szerint lehet tájékozódni.

Az érdeklődők továbbá utánanézhetnek a felfüggesztett adószámú cégek körének is. Az oldalon a 2006. december 8-ától nyilvánosságra hozott valamennyi adószám-felfüggesztés megtalálható a következő adatokkal: a cég neve, címe, adószáma, a felfüggesztés időpontja, a közzétevő, az adószám törlésének időpontja, valamint a forrás.

A csődintézkedés alá vont cégekről ugyancsak informálódni lehet. Az Egyesített Feketelistában az 1998. január 1-jétől nyilvánosságra hozott csődintézkedések találhatók meg.

Ezen kívül természetesen olyan fontos témakört is figyelemmel kísérünk, mint a cégtörlések. Mintegy 370 ezer cég közül több mint 200 ezret már töröltek a cégnyilvántartásból. Hasznos dolog a tájékozódás, mert sok cég tesz úgy, mintha nem lenne törölve.

A munkaügyi hatóság, valamint a Gazdasági Versenyhivatal által elmarasztalt vállalkozások köre is megtalálható az oldalon. Ez utóbbira a versenyfelügyeleti eljárásban elmarasztalt cégek részlistájában bukkanhatnak rá. Aki úgy gondolja, hogy üzleti partnercége felszámolás alatt áll, vagy végelszámolási eljárás alá került, annak is utánanézhet a feketelista.hu honlapon.

Az interjú teljes terjedelemben az Adóparadicsom Magazin 2009/8. számában olvasható, amely honlapunkról ingyenesen letölthető.

Forrás: Adóparadicsom Magazin


Kapcsolódó cikkek

2024. október 15.

NAV: október 21. a turizmusfejlesztési hozzájárulás befizetési határideje

Október 21. a turizmusfejlesztési hozzájárulás befizetési határideje, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) levélben értesíti azokat, akik az online számlaadataik, az online pénztárgépadataik és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnak (NTAK) küldött adatok alapján érintettek lehetnek – közölte a NAV hétfőn.

2024. október 15.

A közvetett adózás rendszere Mauritiuson (1. rész)

Mauritius gazdasági fejlődése sikertörténet: az ország függetlensége elnyerése óta mezőgazdasági országból diverzifikált gazdasággá fejlődött, ahol fejlett az idegenforgalom, a textilipar, és a pénzügyi szektor is. Az áfa bevezetésére 1998-ban került sor, amely a korábbi értékesítés típusú adózást váltotta fel. Következzenek az érdekes részletek.

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.