Egyelőre elkerülhetőnek tűnik az EU-USA vámháború


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kereskedelempolitikáért felelős uniós miniszterek informális találkozóján arról egyeztettek, hogy miként lehetne enyhíteni az EU és USA közötti feszültséget, elkerülve egy kereskedelmi háborút.

Történt előrelépés az európai-amerikai kereskedelmi kapcsolatokban a szabályozási kérdésekben való együttműködés nyomán, a vámkulcsok kölcsönös mérséklését célzó megállapodás azonban még messze van – mondta Malmström a kereskedelempolitikáért felelős uniós miniszterek informális találkozóján.

Egyelőre még az előkészítő munka sem kezdődött meg az ipari termékekre vonatkozóan tervezett kereskedelmi egyezményről az Európai Unió és az Egyesült Államok között – közölte pénteken Cecilia Malmström uniós kereskedelmi biztos.

„Nem tárgyalunk jelenleg semmiről az Egyesült Államokkal. Az ipari árukat érintő esetleges egyezményt illetően még az előkészítő munka sem kezdődött el. Egyelőre a szabályozási együttműködésre fókuszálunk” – jelentette ki.

A tanácsülés résztvevői arról egyeztettek, hogy miként lehetne enyhíteni az Atlanti-óceán két partja közötti feszültséget, elkerülve egy kereskedelmi háborút. Az EU soros osztrák elnökségének javaslata szerint ebben a fázisban a közös szabályozási keretekre kellene összpontosítani, hogy a felek például kölcsönösen elismerhessék egymás biztonsági sztenderdjeit az autóipari, a gyógyszeripari és az orvosi berendezések terén.

Cecilia Malmström arról számolt be, hogy november végén találkozik Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi főképviselővel, akivel megvizsgálják, hogy megköthető-e a megállapodás a szabályozási ügyekben.

„Vannak könnyen elérhető eredmények, mivel az évek során sok előkészítő munkát végeztünk. Más kérdések rendezése hosszabb időbe fog telni” – hangsúlyozta.

Jean-Baptiste Lemoyne illetékes francia államtitkár kiemelte, hogy csak korlátozott transzatlanti kereskedelmi szerződés képzelhető el, ugyanis nem vonatkozhat a mezőgazdasági termékekre, ráadásul átfogó megállapodás csak olyan államokkal köthető, amelyek részesei a párizsi klímaegyezménynek, amelyet Donald Trump amerikai elnök felmondott.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke júliusban megállapodott Donald Trumppal, hogy egyeztetéseket kezdenek az ipari termékek vámmentességéről, és a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörléséről, a tárgyalások ideje alatt pedig egyik fél sem vet ki új vámokat.

A Juncker-Trump találkozót széles körben sikerként könyvelték el az EU szempontjából, szakértők szerint a bizottság elnökének anélkül sikerült meggyőznie Trumpot – legalábbis egyelőre – az autóipari védővámok elvetéséről, hogy feladott volna bármit a korábban lefektetett uniós alapelvekből.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.