Elektronikus fizetési meghagyás júniustól


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júniustól jelentősen átalakul a fizetési meghagyás rendszere. A kérelmeket elektronikus úton is elő lehet majd terjeszteni, illetve bizonyos esetekben kötelező lesz az elektronikus út használata. Az eljárás ezzel egyidejűleg a bíróságoktól a közjegyzőkhöz kerül át. Az on-line módon benyújtott kérelmek esetében pedig mindössze három nap lesz az ügyintézési határidő. Erről olvashatnak részletesen az Adó szaklap 2010/7. számában.

Az on-line úton előterjesztett kérelmek esetén mindössze három napra rövidül az ügyintézési határidő, de a papíron benyújtott fizetési meghagyás kibocsátása is sokkal gyorsabb lesz. Ilyen esetekben 15 nap a törvényben előírt határidő. A jogi képviselővel eljáró ügyfelek, illetve a jogi személyiséggel rendelkező vállalkozások, azaz a korlátolt felelősségű társaságok és a részvénytársaságok a beadványaikat – néhány ritka kivételtől eltekintve – kizárólag elektronikus úton terjeszthetik elő. A minősített elektronikus aláírással és időbélyegzővel ellátott digitális nyomtatványt a Magyar Közjegyzői Kamara (MOKK) rendszerébe kell majd feltenni, vagy ügyfélkapun keresztül kell a törvény értelmében beküldeni. (Az ügyfélkapus benyújtás ellenben júniusban még nem indul el. Erre a lehetőségre még várni kell). Az elektronikus kérelmeket mindkét esetben a MOKK informatikai rendszere osztja szét az országban működő közjegyzők között.

A jogi képviselő nélkül eljáró felek, illetve a jogi személyiség nélküli vállalkozások (közkereseti és betéti társaságok) esetében azonban továbbra is megmarad a papíralapú eljárás lehetősége, azzal, hogy a kérelmeket ebben az esetben is automatikusan dolgozzák fel. Az átalakítás és a rendszerben való rögzítés miatt azonban éppen ezért az ilyen esetekben 15 napos határidő alatt kell a fizetési meghagyást kibocsátani. Könnyítés ugyanakkor, hogy a felek lakóhelyétől, székhelyétől függetlenül az ország bármelyik közjegyzőjénél lehet papíralapon eljárást indítani. A papíralapú kérelmek azonban a vállalkozások esetében a későbbiekben teljesen megszűnhetnek majd.

A fizetési meghagyás kibocsátásáért a jelenlegi illeték helyett júniustól díjat kell fizetni, azzal, hogy az adós ellentmondása folytán perré alakuló eljárásban a közjegyzőnek megfizetett díjat a peres illetékbe a jövőben is be kell majd számítani. A jelenlegi 3 százalékos mérték megmarad ugyan, 450 000 forint helyett azonban 300 000 forint lesz a legmagasabb eljárási díj, míg 3000 forintról 5000 forintra emelkedik a díjminimum összege. A végrehajtás elrendeléséért pedig 1 százalék, de legalább 5000 forint, legfeljebb 150 000 forint végrehajtási díjat kell fizetni.

A cikkben olvashatnak továbbá az új nyomtatványokról, az automatikus ügyelosztási rendszerről, az elektronikus díjfizetés részletszabályairól, a fizetési meghagyás lényegéről, annak eseteiről és a költségfeljegyzési kedvezményről is.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 15.

NAV: október 21. a turizmusfejlesztési hozzájárulás befizetési határideje

Október 21. a turizmusfejlesztési hozzájárulás befizetési határideje, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) levélben értesíti azokat, akik az online számlaadataik, az online pénztárgépadataik és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnak (NTAK) küldött adatok alapján érintettek lehetnek – közölte a NAV hétfőn.

2024. október 15.

A közvetett adózás rendszere Mauritiuson (1. rész)

Mauritius gazdasági fejlődése sikertörténet: az ország függetlensége elnyerése óta mezőgazdasági országból diverzifikált gazdasággá fejlődött, ahol fejlett az idegenforgalom, a textilipar, és a pénzügyi szektor is. Az áfa bevezetésére 1998-ban került sor, amely a korábbi értékesítés típusú adózást váltotta fel. Következzenek az érdekes részletek.

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.