Életeket menthet az egészségtelen élelmiszerek adóterheinek növelése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magas zsír-, só- vagy cukortartalmú élelmiszerekre megfelelő módon kivetett adók akár évi 3200 ember életét menthetik meg az egészségtelen táplálkozás hatásaitól Nagy-Britanniában – áll egy brit egészségügyi szaklapban (Journal of Epidemiology and Community Health) ma megjelent szakértői elemzésben.

A kutatók szerint az áfakulcs megfelelő termékek esetében történő növelése a szívinfarktus és a stroke okozta halálesetek számát 1,7 százalékkal csökkenthetné. A szakértők által felvázolt három adóztatási lehetőség közül a ledrágább 67 pennyvel (mintegy 250 forint) növelné meg a háztartások heti élelmiszervásárlási költségeit. Nagy-Britannia a süteményeket, jégkrémeket, üdítőitalokat már most is 17,5 százalékos áfával terheli.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.