Életüket kockáztatták az offshore-botrány kirobbantói
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Volt, aki az életét kockáztatta azzal, hogy részt vett a Panama-iratok feldolgozásában – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Frederik Obermaier.
Frederik Obermaier, a Süddeutsche Zeitung oknyomozó újságírója Bastian Obermayerrel közösen írta meg hazánkban tegnap bemutatott könyvét munkájukról, Panama-iratok (Egy világraszóló leleplezés története) címmel, amely az oknyomozó újságírók által kirobbantott offshore-bnotrányról szól.
Obermaier azt interjúbn azt mondta: „Én német újságíróként szerencsés helyzetben vagyok, engem sosem fenyegettek meg, csak bepereltek. Ugyanakkor mi is hoztunk óvintézkedéseket: körömlakkal kentük le a számítógépünket, hogy látsszon, ha valaki birizgálta a csavarokat. Az én vezetéknevem nem ugyanaz, mint a családomé, a címemet nem ismerik Németországban, a szomszédaim sem tudják, hogy hívnak. De ez a relatív biztonságérzet nem mindenkire igaz azok közül, akik dolgoztak a Panama-iratokon.(..) Például török kollégáink életveszélyes fenyegetéseket kaptak telefonon, és tényleg veszélyben is érezték magukat. Ecuadorban kitweetelték a projekten dolgozó újságírók adatait, és arra szólították fel a helyieket, hogy bántsák őket.De panamai kollégáinkat is említhetnénk, akik a legutóbbi hetekben is csak testőrökkel mentek nyilvános helyre, mert féltek. Ezt mindig észben kell tartanunk, amikor erről a projektről beszélünk. Mi csak két német újságíró vagyunk, akik elkezdték ezt az egészet, de az igazán kemény melót mások végezték, akár életüket is kockára téve”.