Elolvadt az illetékbevétel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ingatlanpiaci visszaesés és a szabályok enyhítése tízmilliárdokba fáj az államnak.

Az illetékkassza tízmilliárdokat veszített az adózóknak kedvező jogszabályváltozások és az ingatlanpiaci visszaesés miatt – írja a Napi Gazdaság. Az APEH friss adatai szerint év elejétől a múlt hónap végéig mintegy 81 milliárd forint illetéket fizettek ki a cégek és a magánszemélyek, amiből 35 milliárd az önkormányzatoknál landolt, a fennmaradó összeg pedig a költségvetésben. A jelenlegi kormány nem tesz közzé prognózist a várható bevételeket illetően, az előző kabinet 110 milliárdos illetékbevétellel kalkulált tavasszal, ám ekkora bevétellel most nyilván nem számolnak, mivel november végéig csupán 46,3 milliárd folyt a közösbe.

Meglátszik az illetékbevételeken, hogy augusztus közepétől az egyenes ági rokonoknak nem kell ajándékozási és öröklési illetéket fizetniük. Utóbbiból az első félévben havonta átlagosan 400 millió forint folyt be az APEH-hoz, azóta viszont már csak 200-250 millió forint, szemben a tavalyi 650 millióval. Az ajándékozás után befizetett közteher is megcsappant 40 százalékkal, de a legdurvább, 50 százalékos visszaesés a kiemelt kategóriaként külön nyilvántartott gépjármű-öröklési és -ajándékozási illeték esetében történt. Az illetékszabályok augusztus közepi változásáról szóló cikkünk itt olvasható.

A bevételek oroszlánrészét biztosító, az ingatlan-adásvételek után befizetett közterhek közel 40 milliárd forinttal zuhantak tavalyhoz képest, de ez csak részben okolható az ingatlanpiaci trendekkel, mivel januárban lényegesen csökkent az illetékek mértéke. A gépjármű-értékesítésből származó illetékbevétel mindössze tizedével esett vissza, a bírósági, a közigazgatási illetékek viszont stagnáltak tavalyhoz képest.

Forrás: Index.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.