Elvérzik a cafeteria?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Visszaszorítja vagy megszünteti a cafeteriát a szerdán bejelentett adóemelés – véli az adószakértő. A szakszervezetek temetik a SZÉP Kártyát és az Erzsébet utalványt.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdán összesen 367 milliárd forint értékű kiigazítást jelentett be, köztük azt, hogy a béren kívül juttatásoknál az egészségügyi hozzájárulási adótétel kulcsa 10 százalékról 27 százalékra nő.
Megszűnik vagy csökken
Hegedüs Sándor elmondta: eddig 100 forint béren kívüli jövedelem – például Erzsébet utalvány, SZÉP kártya – juttatása 131 forintba került a munkáltatóknak, jövőre pedig 151 forintba. Ha ugyanazt a juttatást nem cafetéria elemekben, hanem bérként adják, 100 forint 196 forintba kerül. Ezek alapján a cégeknek még mindig megéri fenntartani a cafetéria juttatást. Kérdés azonban, hogy ez mekkora adminisztrációs terhet, költséget jelent számukra. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a cafetéria rendszernek van kockázata, mégpedig, hogy az elszámolások mennyire prudensek, mennyire felelnek meg az adóhatóság által a későbbi vizsgálat során támasztott elvárásoknak – mondta.
Vannak olyan vállalkozások, amelyek már tavaly, amikor 119-ről 131 forintra emelkedett 100 forintnyi cafetéria összköltsége, úgy döntöttek, hogy megszüntetik a béren kívüli javadalmazást. Az egyik forgatókönyv most is ez lehet az adószakértő szerint. A másik megközelítés a vállalkozók részéről az lehet, hogy az adónövekedést nem vállalják át, s ezáltal a munkavállalók nettó juttatása csökkenni fog. Mivel mindenki arra számít, hogy a jövő év is nagyon nehéz lesz, nem várható, hogy a munkáltatók általánosan átvállalják a tehernövekedést – mondta.
Felkúszott 0-ról 51-re
A szakértő emlékeztetett arra: korábban a cafetériát hosszú ideig nem terhelte adó, amit a jogalkotó általában társadalompolitikai célokkal indokolt, a költségvetés pedig rosszul járt. Korábban az egyes cafetéria elemekhez kapcsolódóan igénybe vehető szolgáltatások körét folyamatosan tágították. Az úgynevezett hideg étkezési utalványokkal pedig már lehetőség volt akár tartós fogyasztási cikkeket is vásárolni. Ennek hatására ez utóbbit például a vállalkozások gyakorlatilag adómentes bérjellegű juttatásként tudták kezelni a bérmegállapodásaik során.
Ezt felismerve és adóbevételt keresve a cafetériához 2010-től 25 százalékos szja kapcsolódott, amit 2011-től 19 százalékra szállítottak le azzal az érvvel, hogy
olyan szolgáltatásokat lehet megvásárolni ezen keresztül (például a SZÉP kártyával), ami a munkahelyteremtést szolgálhatja. Azután 2012. január 1-jével a cafetéria adóterhe felkúszott 31 százalékra, most pedig már 51 százalék a terv, vagyis néhány év alatt radikálisan emelkedett a cafetéria elemeinek adója, aminek célja a bevételek növelése – mutatott rá a szakértő.
Hegedüs Sándor úgy vélekedett, az szja-n belül lenne más lehetőség is a bevételek növelésére, például, ha a félszuperbruttót fenntartanák, 100-110 milliárd forint adókiesést spórolhatna meg a kormányzat.
Szakszervezetek: megszűnik a cafeteria
A cafetéria adójának emelése ellentétes azzal, amit a szakszervezetek szeretnének elérni, és azt vetíti előre, hogy a béren kívüli juttatási elemek meg fognak szűnni, mivel a gazdálkodók ellenérdekeltek lesznek abban, hogy ilyet adjanak – vélekedett Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke.
A szakszervezeti vezető elmondta: az emberek jövedelme bérből és cafetériából tevődik össze, és az elmaradó béren kívüli juttatást a dolgozók nem fogják bérben megkapni. Így tömegeknek fog csökkenni a jövedelme. A cafeteria adójának emeléséből nem származik majd állami bevétel sem, mert ha a munkáltatók nem adnak cafetériát, úgy nem lesz utána költségvetési befizetés sem.
A kedvezményes körbe tartozó cafetéria elemek összes adótartalma jelenleg 31 százalék, ide tartozik például az Erzsébet utalvány, a SZÉP kártya, a beiskolázási támogatás, az utazási költségtérítés, vagy az önkéntes pénztári hozzájárulás. A nem kedvezményes juttatások – például étkezési és ajándék utalványok – adóterhe eddig is 51 százalék volt, utóbbiakat azonban a munkáltatók általában nem adták, éppen azért, mert drága – mondta Pataky Péter. A tervezett adóemeléssel az eddig kedvezményes juttatások adója is 51 százalék fölé emelkedik, amivel „megölik” az Erzsébet utalványt és a SZÉP kártyát is – vélekedett.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint a cafetéria adójának emelése kedvezőtlenül hat a bértárgyalásokra, mert csökkenti annak lehetőségét, hogy a szakszervezetek béren kívüli juttatásokkal érjenek el jövedelem növekedést, ha a munkáltató nem vállalja a bérek elfogadható emelését.
(Forrás: MTI)
Tervezzen az őszre Hungary Cardért!
Jelentkezzen most Rodin képzésekre, és mi meglepjük Önt egy Hungary Card Basic – Magyar Turizmus Kártyával, a Hotelinfo Iroda jóvoltából, melyet a rendezvény helyszínén veheti át!
Rendezvénynaptárért kattintson >>> |
|