Ennyibe került tavaly a családi adókedvezmény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Várhatóan 235 milliárd forint lesz a hatása a tavalyi költségvetésre a családi adókedvezménynek.


A családi adókedvezmény révén összesen mintegy 197 milliárd forinthoz jutott majd kilencszázezer szülő 2014-ben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) eddig rendelkezésre álló adatai szerint. Az összeg 39,4 milliárd forinttal több, mint a 2013-as érték – közölte szerdán Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára.

A szülők azonban nem csupán év közben – a munkáltatónak leadott nyilatkozattal – vehetik igénybe a kedvezményt, hanem utólag, 2015. május 20-ig, az szja-bevallás elkészítésekor is. A Nemzetgazdasági Minisztérium számításai szerint így 2014-ben várhatóan összesen 235 milliárd forint marad családoknál.

Tállai András számításai szerint 2011 óta összesen a 800 milliárd forintot is megközelítheti az az összeg, amelyet a magyar kormány családi kedvezmény formájában négy év alatt azoknál családoknál hagyott, amelyekben a kiskorú gyermeket nevelő szülők legális keretek között dolgoznak.

Az NGM parlamenti államtitkára hangsúlyozta: a személyi jövedelemadó 2011 óta élő rendelkezései megfelelnek a modern közteherviselés legfontosabb kívánalmainak, hiszen amellett, hogy méltányos feltételeket támasztanak, hozzájárulnak ahhoz, hogy a családok élete könnyebb legyen, a gyermeknevelés pedig ne jelentsen egyet az anyagi szűkölködéssel, az évtizedes nélkülözéssel.

Egy 2013-ban a Pénzügy Szemlében megjelent tanulmány szerint miközben a három vagy több gyermeket nevelők számára az adóreform összesen 67 milliárd forint adócsökkenést biztosított, az összeg 92 százaléka a legfelső két jövedelmi tized nettó keresetét növelte, az alsó hat jövedelmi tizedbe tartozó nagycsaládosok adója pedig összességében nem változott. Ezek a számok a járulékkedvezmény bevezetésével bizonyosan változtak, de frissebb, részletes tanulmány egyelőre nem született a tárgykörben.

(MTI/Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.