Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI


A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A BMI 50 feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A júniusi BMI index a májusi 51,3 pontról csökkent. Június átlag alatti hónapnak számít, az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6, a júniusi átlag 52,5. A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a hatodik legalacsonyabb június havi érték.

Az indexek többségében csökkentek, csupán négy index áll a fellendülési tartományban. Az új rendelések mennyisége nőtt, 50 pont felett maradt júniusban, de az indexérték 2,3 százalékponttal csökkent. A termelési mennyiség határértéken áll, az indexérték 0,5 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség stagnálását jelzi – közölte az MLBKT.

A foglalkoztatás 50 pont alatt áll, az indexérték 0,1 százalékponttal nőtt. A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 1,1 százalékponttal emelkedett. A vásárolt készletek index értéke 2,8 százalékponttal csökkent májushoz képest értéke, de 50,0 pont felett áll, ezzel bővülést mutat.

A külpiaci mutatók közül az import indexe 3,6 százalékponttal nőtt, az exporté 2,2 százalékponttal csökkent. Az exportindex és az importindex is 50,0 alatt áll, zsugorodási tartományban van. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 8,9 százalékponttal zuhant vissza az előző hónaphoz képest.

Forrás: Az Üzleti Jelentések a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)