Eva: július végéig 70,5 milliárd forint bevétel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyszerűsített vállalkozói adóból (eva) júliusban a tavalyi év azonos hónapjához képest 12 százalékkal kevesebb, 32 milliárd forint, az első hét hónapban így 70,5 milliárd folyt be a költségvetésbe a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartási adatai szerint. A csökkenést a adóalanyi kör szűkülésével és az eva kulcs emelkedésével magyarázzák.


A szaktárca adataiból kitűnik, hogy a 2012. júliusi 32 milliárd forint összegű eva-bevétel 12 százalékkal marad el a tavaly júliusitól. A csökkenésben két hatás együttesen érvényesült, egyrészt kisebb lett az adóalanyi kör, másrészt 2012. január 1-jével az eva kulcsa 30 százalékról 37 százalékra emelkedett – áll az NGM magyarázatában.

Az év első hét hónapjában az evás körbe tartozó vállalkozások összesen 70,5 milliárd forint adót utaltak át, szemben az előző év hasonló időszakában befizetett 82,6 milliárddal, illetve a 2010. évben regisztrált 87,1 milliárd forinttal.Az idén még kétszer fizetnek evát a vállalkozások. A módosított előirányzatban 225 milliárd forint bevétel szerepel a 2012-es költségvetésben, ami azt jelenti, hogy az eddigi befizetések több mint kétszeresének kellene teljesülnie a hátralévő időszakban.

A múlt évi csökkentett előirányzat 180,1 milliárd forint volt, a teljesítés viszont csak 172,3 milliárd forint. Az eredeti 2012. évi költségvetés 208,5 milliárd forinttal készült, s a további évekre is eva-emelkedéssel számolt: 2013-ra 224,4, 2014-re 242,8 milliárd forintot tervezett a kormány.

Noha a munkahelyvédelmi akcióterv tartalmaz olyan elemeket, amelyek egy része az egyszerűsített vállalkozói adóval szemben kínál egyes adózók számára kedvezőbb alternatívát, nincs szó ennek az adónemnek a megszüntetéséről – közölte Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára az államháztartás júniusi mérlegének publikálását követő online tájékoztatón.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)