Extrém adó a láthatáron
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A hamburgeradó, hivatalos nevén a népegészségügyi termékadó mellé extrém adó bevezetését javasolja a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület. Eszerint az ittas vezetés vagy gyorshajtás miatt balesetet okozóknak és az extrém sportok közben megsérülőknek saját forrásból vagy külön biztosításból kellene fizetniük az egészségügyi kezelés költségeinek nagy részét. Eközben sokan áremeléstől tartanak, és kritizálják a hamburgeradót.
Örömmel fogadta a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület, hogy korábbi javaslatukat figyelembe véve döntött a kormány a népegészségügyi termékadó, közismert nevén a hamburgeradó bevezetéséről. Csiba Gábor, a szervezet vezetője, a Borsod megyei kórház főigazgatója lapunknak nyilatkozva kifogásolta, hogy a dohányáru és az alkohol minden bizonnyal kimarad az új adóval sújtott körből. Úgy látja: ezek a leginkább egészségkárosító termékek, ezért érthetetlen a döntés. Javaslatuk szerint ezekre a jövedéki adó 10 százalékának megfelelő összeget kellett volna kivetni népegészségügyi termékadóként, amely jelentősen növelte volna az így várható bevételt.
Csiba Gábor megjegyezte: továbbra is javasolják, hogy a hamburgeradó mellett be kellene vezetni az úgynevezett extrém adót is. Eszerint például az ittas vezetés vagy gyorshajtás miatt balesetet okozóknak és az extrém sportok űzése közben megsérülőknek saját forrásból, esetleg külön biztosításból kellene fizetniük az egészségügyi kezelés költségeinek nagy részét. A társadalombiztosító csak a közvetlen életmentés és az állapot stabilizálásának költségeit állná, az egyéb beavatkozásokat – például a rekonstrukciós műtéteket, illetve a rehabilitációt – az érintettnek kellene fedeznie. Így ez az összeg is az egészségügybe kerülne, hasonlóan a hamburgeradóhoz.
További részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában.
Forrás: MNO