Ezt kell tudni az új monetáris tanácstagokról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az MTI értesülése szerint Cinkotai János közgazdászt és Kocziszky György dékánt fogja javasolni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsába az Országgyűlés gazdasági bizottságának hétfői ülésén Rogán Antal, a testület fideszes elnöke.

Kocziszky György 1949-ben született, jelenleg a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja, a Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézet igazgatója és a Regionális Gazdaságtan Tanszék vezetője. A szakember 1972-ben szerzett gépészmérnöki oklevelet a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen, 1984-ben lett a közgazdaságtudomány kandidátusa, tíz évvel később habilitált a Miskolci Egyetemen. 1991 és 1997 között az egyetem rektorhelyettese volt, pályafutása során írt két könyvet, hét egyetemi jegyzetet és kilencvennégy magyar, illetve idegen nyelvű tanulmányt. Kutatási területe elsősorban az Európai integráció gazdaságtana, illetve a regionális gazdaságtan, növekedés- és fejlődéselméletek.

Kocziszky György 1992-1994 között a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Vezetés-és Szervezéstudományi Szakbizottság Racionalizálási Albizottságának elnöke, 1990-2000 között az MTA Vezetés- és Szervezéstudományi Szakbizottságának tagja, 2006-ban a Jean Monnet Kiválósági Központ vezetője, 2007 és 2010 között pedig a Magyar Akkreditációs Bizottság Közgazdasági Szakbizottságának tagja volt. Német felsőfokú és orosz társalgási szintű nyelvtudása van.

Cinkotai János Béla 1945-ben született, 1976-ban szerzett közgazdász oklevelet a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, következő évben egyetemi doktor lett, 2001-ben pedig a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végzett hittanárként.

A parlament gazdasági bizottságának tagjai részére megküldött önéletrajza szerint a jelölt több mint három évtizede foglalkozik az infláció kérdéseivel. A rendszerváltás előtt az Országos Anyag és Árhivatalban dolgozott, 1990-ben Antall József miniszterelnök kinevezte a kormány főtanácsosává, és felkérte, hogy vállaljon szerepet „”az antiinflációs gazdaságpolitika kialakításában, az akkor rendkívül magas, 35 százalékos infláció jelentős csökkentésében. Továbbá, hogy Magyarországon a piacgazdaságra való átállás a moderált, és ne a hiperinfláció körülményei között kerüljön sor.””

Cinkotai János Béla önéletrajza szerint akkoriban a kormány megbízásából felkeresett számos külföldi kormányhivatalt, illetve nemzetközi pénzügyi intézetet és „”ezekről az utakról hihetetlenül sok tapasztalattal”” érkezett haza. „”Részben ennek is köszönhetően az elmúlt 23 év alatt inflációs előrejelzéseim 96 százalékos biztonsággal teljesültek. (…) Elsősorban ez az, amiben – megválasztásom esetén – a Monetáris Tanács munkáját segíteni tudom.””

A jelölt két alkalommal is dolgozott a Magyar Nemzeti Bankban, 1994-1998 között alelnöki tanácsadó, majd 2001-2007 között, külső munkatársként elnöki tanácsadó volt, 2009-től pedig – javadalmazás nélküli – tiszteletbeli elnök tanácsadó. 2003-ban a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági főtanácsadója, kormányfőtanácsadó, kormányzati főtisztviselő volt.

Emellett a szakember mintegy kétszáz szakcikk, tanulmány, interjú szerzője, angol és olasz alapszintű nyelvismerettel rendelkezik, tagja a Magyar Közgazdasági Társaságnak és az Antall József Baráti Társaságnak, 2002 és 2010 között pedig katolikus hittanárként dolgozott a Fasori Evangélikus Gimnáziumban.

Cinkotai János Béla önéletrajza tartalmazza azt is, hogy a rendszerváltás előtt nem volt tagja semmilyen politikai szervezetnek.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.