Faragja le adóit


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kutatás-fejlesztési tevékenységre többféle adókedvezmény vehető igénybe, ennek ellenére még mindig kevés magyar cég él a törvények adta lehetőséggel. Pedig nem csak a nagyok számára járható ez az út.

A K+F-re alapvetően háromféle levonást lehet igénybe venni: társasági, iparűzési adókedvezményt, és innovációsjárulék-csökkentést – tájékoztatott a Deloitte K+F adótanácsadási területének specialistája, Bagdi Lajos a System Média csütörtöki előadásán. Tavaly még a különadónál is volt levonási lehetőség,de mivel az az idei évtől megszűnt, itt már legfeljebb csak önellenőrzéssel, visszamenőlegesen érvényesíthető korrekció.

Társasági adó

Ennél az adónemnél ugyanarra a K+F-re akár többszörös levonást is be lehet állítani.
Az adóalap csökkenthető a tevékenység közvetlen költségeivel, de idén januártól csak akkor, ha a cég saját állományában is foglalkoztat K+F munkatársat. A külsős költségek közül az állami egyetemekről és a külföldről igénybe vett szolgáltatások értékével lehet csökkenteni az adóalapot, belföldi adózó költségeivel nem.

A jogdíjak bevételének 50 százalékával szintén csökkenthető a társasági adó alapja, és ezt az sem zárja ki, ha korábban a K+F-költségekre már érvényesítette a cég az adóalap-csökkentést.

A K+F-személyzet bérköltségének 10 százalékával pedig maga a befizetendő adó csökkenthető. Ha szoftverfejlesztő dolgozik a cégnél (függetlenül attól, hogy van-e K+F) az ő bérköltségének 10 százalékával is lefaragható a társasági adó. Kkv-knál ez a mérték 25 százalék. A bérköltségek 4 év alatt írhatóak le.

Iparűzési adó, innovációs járulék

Az idei évtől K+F esetén lehetséges az iparűzési adó alapjának csökkentése is, egy összegben, vagy az értékcsökkenéshez igazodóan, hasonló szabályok szerint, mint a társasági adónál.

A cégek leginkább az innovációsjárulék-csökkentés lehetőségével élnek. Saját tevékenység keretében végzett K+F-re lehet érvényesíteni a levonást, vagy „bizonyos szervezetektől” (pl. alapítvány, nonprofit gazdasági társaság, stb.) megrendelt munkákra is.

Mi számít K+F-nek?

A válasz nem is olyan egyértelmű, de több támpont is van ahhoz, hogy egy cég eldöntse, nála van-e ilyen tevékenység, élhet-e az adókedvezményekkel.

Nem minden innovációs tevékenység K+F, mert az innováció kötődhet például a termék piaci bevezetéséhez, eladhatóságához is. Nem K+F az sem, ha egy mérnök néhány óra alatt képes megoldani egy problémát. A K+F tevékenységre inkább az a jellemző, hogy nem lehet előre tudni, lesz-e eredménye, mindig jelen van benne egyfajta bizonytalanság.

Annak megítélésében, hogy egy tevékenység K+F vagy sem, az idei évtől már Magyarországon is a Frascati-kézikönyv a mérvadó, amelyben szakmai példák is vannak. Ha bizonytalan egy cég abban, hogy tevékenysége K+F-e, akkor az innovációs járulékot kezelő Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól kérhet esetleg állásfoglalást. A Frascati-kézikönyv a www.nkth.gov.hu-n érhető el.

Ha egy kutatás vége szabadalmi bejegyzés, az szinte biztos, hogy megfelel a K+F követelményeinek.

Kockázatok

Az APEH az idei évben fokozottan ellenőrzi a K+F tevékenységet. Általánosságban azt lehet mondani, hogy megfelelő dokumentációt kell készíteni, és ha ez megvan, nem kell tartani egy esetleges adómegállapítástól – állítja Bagdi Lajos. A dokumentációban legyen benne a Frascati-kézikönyvre hivatkozva, hogy a tevékenység miért K+F, legyen felsorolva, hogy milyen költségei vannak, és hogy a cég milyen adókedvezményeket vett ezekre igénybe.

Az APEH eddigi ellenőrzései során leginkább a másoktól igénybe vett K+F-ekhez kapcsolódó innovációsjárulék-csökkentést ellenőrizte. Megállapításaiban a Frascarti-kézikönyv alapján szűrte ki a nem elszámolható tevékenységeket, például piackutatási tevékenységet vagy egy már meglévő fejlesztés testre szabását.

Kevesen alkalmazzákí

Az fn.hu kérdésére, hogy vajon milyen cégméretnél jellemző a K+F Bagdi Lajos azt válaszolta, hogy leginkább a közepes vagy annál nagyobb cégeknél, mert nekik van kapacitásuk ilyen tevékenység fenntartására, de akár kisvállalkozásoknál vagy egyéni vállalkozóknál is lehet elszámolható K+F, például valamilyen új technikai berendezés kifejlesztése után.

A válsággal a korábbinál is jobban előtérbe kerültek azok a lehetőségek, amelyekkel a cégek a törvényi keretek betartása mellett adómegtakarítást érhetnek el. A kutatásfejlesztés (K+F) tipikusan ilyen terület, különösen hazánkban, hiszen világviszonylatban is kiemelkedően magasak a magyar adókedvezmények – jelentette ki a rendezvényen a Deloitte vezető partnere, Kövesdy Attila. Ahhoz képest, hogy ennyire kedvezőek a feltételek, mégsem kiemelkedően magas a magyar K+F-költések aránya.

Forrás: FigyelőNet


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.