Felár ellenében megúszhatják a börtönt a román adócsalók


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elkerülhetik a börtönt Romániában azok az első vétségnél tartó adócsalók, akik – 20 százalékos „büntetőkamattal” kiegészítve – visszafizetik az államkincstárnak okozott kárt.

Az erről szóló törvénymódosítást szerdán fogadta el a román képviselőház.

Amennyiben az adócsalást többen követték el, elegendő, ha egyikük visszafizeti a kárt a büntetőper első tárgyalásáig, a bíróság valamennyi vádlottal szemben megszünteti a büntetőeljárást.

Amennyiben az okozott kár nagysága nem teszi lehetővé annak azonnali megtérítését, de a vádlott vállalja, hogy azt egytől három évig terjedő határidőn belül kamatostul megtéríti, a bíróság hatósági felügyelet alatt töltendő felfüggesztett börtönbüntetést szabhat ki, amely letöltendővé válik akkor, ha vállalását mégsem teljesíti.

A tervezetet megszavazó szociálliberális kormánytöbbség érvei szerint ez egy korszerű megközelítés, amely nem a börtönöket akarja „megtölteni”, hanem az államnak okozott kár megtérítését ösztönzi, legalábbis abban az esetben, amikor nem visszaeső bűnözőkről van szó.

A korrupcióellenes jelszavakat hangoztató jobboldali ellenzék szerint a kormányoldal ezzel a jogszabállyal is a bűnözőket védi, sőt, egyenesen bátorítja is őket, hogy próbáljanak „feketézni”, mert az első lebukásig legfeljebb azt kockáztatják, hogy – egy 20 százalékos többlettel – mégis be kell fizetniük az adót.

A jogszabály tervezete az államfőhöz kerül, aki egy alkalommal megtagadhatja annak kihirdetését, és visszaküldheti megfontolásra a parlamentnek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.