Felár ellenében megúszhatják a börtönt a román adócsalók


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elkerülhetik a börtönt Romániában azok az első vétségnél tartó adócsalók, akik – 20 százalékos „büntetőkamattal” kiegészítve – visszafizetik az államkincstárnak okozott kárt.

Az erről szóló törvénymódosítást szerdán fogadta el a román képviselőház.

Amennyiben az adócsalást többen követték el, elegendő, ha egyikük visszafizeti a kárt a büntetőper első tárgyalásáig, a bíróság valamennyi vádlottal szemben megszünteti a büntetőeljárást.

Amennyiben az okozott kár nagysága nem teszi lehetővé annak azonnali megtérítését, de a vádlott vállalja, hogy azt egytől három évig terjedő határidőn belül kamatostul megtéríti, a bíróság hatósági felügyelet alatt töltendő felfüggesztett börtönbüntetést szabhat ki, amely letöltendővé válik akkor, ha vállalását mégsem teljesíti.

A tervezetet megszavazó szociálliberális kormánytöbbség érvei szerint ez egy korszerű megközelítés, amely nem a börtönöket akarja „megtölteni”, hanem az államnak okozott kár megtérítését ösztönzi, legalábbis abban az esetben, amikor nem visszaeső bűnözőkről van szó.

A korrupcióellenes jelszavakat hangoztató jobboldali ellenzék szerint a kormányoldal ezzel a jogszabállyal is a bűnözőket védi, sőt, egyenesen bátorítja is őket, hogy próbáljanak „feketézni”, mert az első lebukásig legfeljebb azt kockáztatják, hogy – egy 20 százalékos többlettel – mégis be kell fizetniük az adót.

A jogszabály tervezete az államfőhöz kerül, aki egy alkalommal megtagadhatja annak kihirdetését, és visszaküldheti megfontolásra a parlamentnek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.