Fix összegű támogatás váltja a tao támogatást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az eddigi tao-támogatásnál magasabb, fix összegű előadóművészeti támogatást kapnak a jövőben a fővárosi fenntartású színházak, idén ez az összeg 3,5 milliárd forint – az erről szóló, a kormány és a főváros között létrejött megállapodás részleteit Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Tarlós István főpolgármester ismertette hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.

Gulyás Gergely azt közölte: politikai megállapodás jött létre a kormány és a főváros között, a főpolgármester azt harcolta ki a fővárosi színházak részére, hogy az eddig tao-támogatásánál magasabb, fix összegű előadóművészeti támogatást fognak kapni. Erre összesen 3,5 milliárd forint jut. Az összeg elosztásáról a főváros szabadon dönt, és ennek megfelelően a kormány osztja majd ki a támogatásokat.

Gulyás Gergely elmondta: Tarlós István több alkalommal jelezte a kormánynak, hogy a tao-rendszer átalakítását a maga részéről csak akkor tudja támogatni, ha semmilyen veszteséget nem jelent a budapesti színházaknak. A tao-rendszert illetően „szinte közmegegyezés” volt abban, hogy visszaélések vannak a rendszerben, ezért azt meg kell szüntetni. Majd amikor ez megtörtént, elég sok észrevétel volt arról, hogy mégse volt olyan rossz ez a rendszer – jegyezte meg.

Közölte, 2017-ben a befogadott tao-támogatás a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő tizenegy színház esetében összesen valamivel kevesebb mint 2,6 milliárd forint volt, 2018-ban az előzetes számítások alapján ez az összeg 3,3 milliárd forint volt.

Gulyás Gergely úgy fogalmazott: „Budapesten a tao megszüntetéséből adódó kérdéseket rendeztük, megszüntettük a visszaéléseket, ugyanakkor ez nem jár azzal, hogy a színházak kevesebb forráshoz jutnának, sőt (…) a főpolgármester (…) kiállásának következtében több támogatáshoz fognak jutni a fővárosi színházak. Ez pedig egy világos, egyértelmű, szabályozott és átlátható rendszerben történik”.

Tarlós István kijelentette: a 3,5 milliárdos támogatást a kormány garantálta, és „addig maradok a helyemen, amíg ez a garancia érvényes”. Politikai értelemben „kizárólag és pontosan” a főváros javaslata alapján osztják el a támogatást – hangsúlyozta.

A főpolgármester emlékeztetett: Orbán Viktor miniszterelnökkel, a Fidesz elnökével kötöttek egy megállapodást, amely alapján elvállalta a 2019-es főpolgármester-jelöltséget. A dokumentum egyik lényeges pontja, hogy „ezt a várost én vezethetem”. A tao-támogatások megszűntek, de az lényeges, hogy a fővárosi fenntartású intézmények esetében a főváros kompetenciája ne szűnjön meg – mutatott rá.

Tarlós István kijelentette: garantálni tudja, hogy az új támogatási rendszer így működik majd és így is marad.

Kérdésre válaszolva a főpolgármester elmondta: az összeget Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettessel osztják majd el, a színigazgatók véleményét kikérve.
Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára kijelentette: a kormány tartotta az ígéretét, a kivezetett tao helyett a 2017. évinek megfelelő pénzösszeget a költségvetésben biztosította az előadó-művészeti szférának. Ennek az összegnek a felosztási rendszere elkészült, és ennek egyik pontja, hogy 3,5 milliárd forintot a fővárosi fenntartású színházak között osztanak el a főpolgármester  javaslatának megfelelően.

Közölte, február végére megszülethetnek a döntések az egyes színházaknak juttatandó támogatásokról, a kiemelt és nemzeti intézmények esetében már március végén megkaphatják a számukra megítélt támogatás harmadát. A második egyharmadot a szezon végén, júniusban, az utolsó részt szeptemberben fizethetik majd ki.

Ez azt jelenti, hogy megszűnik ezeknek a színházaknak „az év végi őrülete, hogy vajon fel tudják-e tölteni a taót vagy nem”. Ez kiszámítható, biztonságos rendszer lesz a színházaknak – fűzte hozzá.
Az alternatív színházak támogatására vonatkozó kérdésre válaszolva azt mondta, hogy folyamatos tárgyalásban állnak a vidéki színházakkal, az alternatív csapatokkal, a bábszínházakkal, a befogadó színházakkal, és a fesztiválszervezőkkel. Az alternatív színházak meg fogják kapni azt a kompenzációt, amellyel jól működhetnek – fűzte hozzá.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.