Fordított adózásnál hogyan bizonyosodhatunk meg a másik fél adóalanyiságáról?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adóhatóság tájékoztatója felhívja a figyelmet, hogy az áfatörvény helyes alkalmazásának érdekében a feleknek meg kell bizonyosodniuk arról, hogy az ügylet teljesítésében érintett másik fél megfelel-e a fordított adózás alkalmazásával kapcsolatban előírt személyi feltételeknek, azaz elsősorban belföldi áfaalany.

Az adóalanynak a többi adóalany áfatörvény szerinti jogállásáról való tájékozódását segítheti az ügylet teljesítésében érintett többi fél adószámának vizsgálata. Az APEH honlapján (www.apeh.hu) az Adóalanyok adatbázisa cím alatt megtalálható az áfa-alanyok és eva-alanyok adatbázisa, amelyből az adóalany neve, elnevezése alapján le lehet kérdezni az adószámát (az adószám alapján ugyancsak vissza lehet keresni az adóalany nevét, elnevezését).

Az adószám 11 számjegyből áll, melynek kilencedik számjegye az úgynevezett áfakód, amely jellemzően utal arra, hogy az adóalany milyen jogállású az általános forgalmi adózás szempontjából. Amennyiben a termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást végző illetve a terméket beszerző, szolgáltatást nyújtó adóalany áfakódjának értéke 2-es (általános szabályok szerint adózó adóalany), vagy 3-as (evás adóalany), az ilyen adóalany biztosan megfelel az áfatörvényben szereplő személyi feltételeknek, ezért az ilyen adóalanyok közötti, a fordított adózás alá eső termékértékesítésekre (áfa törvény 142. §) és szolgáltatásnyújtásokra a fordított adózás szabályait kell alkalmazni.

Ha az ügylet teljesítésében 1-es áfakódú adóalany is szerepel, csak akkor kerülhet sor fordított adózásra, ha az 1-es áfakóddal a termék vevője vagy a szolgáltatás igénybevevője rendelkezik, aki kizárólag adólevonási joggal nem járó adómentes tevékenységet végző adóalany, a termékértékesítő, szolgáltatásnyújtó pedig az általános szabályok szerint adózó vagy eva adóalany. Amennyiben a termékértékesítő, szolgáltatásnyújtó 1-es áfakódú alanyi adómentes adóalany vagy kizárólag mezőgazdasági tevékenységet végző különleges jogállású adóalany, akkor az igénybe vett szolgáltatás, vásárolt termék után a vevőnek, szolgáltatást igénybe vevőnek akkor sem kell a fordított adózás szabályai szerint általános forgalmi adót fizetnie, ha a termék, szolgáltatás megfelel az áfatörvény 142. § (1) bekezdésében foglaltaknak. Az eladónak (szolgáltatást nyújtónak) az 1-es áfakódú adóalany vevők, szolgáltatást igénybe vevők esetén ezért érdemes a másik fél vagy felek nyilatkozatát kérni, illetve az adóhatósághoz fordulni, és tájékoztatást kérni arról, hogy az illető szerződéses partner a megfelel-e a személyi feltételeknek.

Bár tipikusan nem olyan adóalanyok szokták az adószámban 5-ös áfakóddal jelölt csoportos adóalanyiságot választani, akik nem felelnek meg a fordított adózás személyi feltételeinek, az 5-ös áfakóddal rendelkező adóalanyok tekintetében is célszerű a személyi feltételeknek való megfelelésről a csoportos adóalany nyilatkozatát vagy az állami adóhatóság tájékoztatását kérni.

A választás alapján adóköteles körbe tartozó ingatlanértékesítéskor a vevőnek szintén célszerű nyilatkozattételre felszólítani az eladót, illetve az adóhatóságtól tájékoztatást kérni arról, hogy az eladó az egyébként adómentes ingatlanértékesítésre választotta-e az adófizetési kötelezettséget vagy azért nem számláz áfát, mert az adómentes értékesítés szabályai szerint jár el.

Forrás: APEH


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.