Gondok vannak magánnyugdíj-fronton


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magán-nyugdíjpénztári tagdíjak bevallása és befizetése már január elsejétől az adóhivatalra tartozik, de a rendszer a mai napig sem működik zökkenőmentesen. Ennek ellenére újabb szereplőre bukkantunk, amely már 2008 januárjában választható portfólióval indul.

A kasszák egy része még mindig azt tapasztalja, hogy nem találkozik kellő számban a befizetett pénz (ez az adóhivatalnál az adott kassza számára elkülönített számlára érkezik) és a bevallás. Annak ellenére, hogy a pénz azonosításának általános vélekedés szerint októberre – bár néhány kassza ezt már akkor is inkább novemberre tette, de ma már ők sem mernek időpontot mondani – egyenesbe kellett volna kerülnie.

Egyértelműen az előbbi problémának lett a következménye, hogy a választható portfólió rendszerének bevezetését több pénztár esetében is az eredetileg az idén nyárra tervezett időpontról elhalasztották. Ennek oka – mint arról már beszámoltunk -, hogy az azonosítatlan befizetések (függő tételek) az idén jelentősen megugrottak. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) frissen közzétett adatai szerint az első félévben a korábbi, elenyésző nagysághoz képest majdnem 80 milliárd forint kavargott a rendszerben. Míg 2006 második negyedévében a befizetések csaknem 95 százalékát sikerült azonosítani és az egyéni számlákon jóváírni, az idén ugyanebben az időszakban ez az arány nem érte el a négy százalékot sem. A választható portfólió bevezetése után pedig ennek különösen nagy a jelentősége. A tagdíjat ugyanis a beazonosításig nem tudják abba a portfólióba helyezni, amelyet a tag választott.

Ennek ellenére úgy tűnik, a kasszák egy része a választható portfólióra való 2009. januári átállást mégis egy évvel előbbre hozza. Az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár is elindul 2008. január 1-jén a választható portfólió rendszerével – tudtuk meg a kassza elnökétől, Fórizs Sándortól. Korábban ezt az OTP, a Honvéd és az Aegon már bejelentette. A pénztártagok a törvényi előírásoknak megfelelően három befektetési csomag közül választhatnak. Az öt éven belül nyugdíjba menőknek a legfeljebb 10 százalékos részvényarányt tartalmazó klasszikus portfólió, akiknek a nyugdíjazásig 15 évnél kevesebb van hátra, a 10-40 százalék közötti részvényarányú kiegyensúlyozott csomag, a fiataloknak pedig a 40 százalék feletti részvényarányú növekedési portfólió ajánlott. Akik nem választanak portfóliót, azokat a pénztár a törvényi előírások szerint, a nyugdíjkorhatárig hátralévő éveik száma alapján automatikusan besorolja a megfelelő portfólióba.

Az már most látszik, hogy a kasszák a kategóriákon és az előírásokon belül eltérő összetételű befektetési palettát építenek majd fel. Az OTP növekedési portfóliójában a tervek szerint csak a legkisebb, 40 százaléknyi lesz a részvényhányad, míg például a Honvéd ezt 60 százalék felett is tarthatja. Fórizs elmondta: a növekedési portfólióban az Évgyűrűk középutas, itt ugyanis 50 százalék körüli lesz a részvényhányad.

A magánpénztári portfólióban a PSZÁF kimutatása szerint az elmúlt években leginkább a befektetési jegyek aránya emelkedett meg jelentősen (három év alatt közel megkétszereződött). A részvényeknél ugyanekkor némi visszaesés után csak a 2003-as tíz százalék körüli arány állt vissza.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.